Тергов кадрларини тайёрлаш соҳасида халқаро ҳамкорлик ривожланмоқда
Илм-фан, таълим ва прокурор-тергов фаолиятининг узвий боғлиқлигини ҳамда таълим сифатини таъминлаш мақсадида илғор халқаро тажриба ва ижобий амалиётларни ўрганиш ва жорий этишга қаратилган халқаро ва идоралараро ҳамкорликни амалга ошириш Бош прокуратура Академияси фаолиятининг муҳим йўналишларидан ҳисобланади.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ва Россия Федерацияси Тергов қўмитаси, шунингдек томонларнинг идоравий таълим муассасалари  ўртасида илгари имзоланган икки томонлама келишувлар доирасида 2021 йил 16 сентябрь куни Россия Федерацияси Тергов қўмитаси Москва ва Санкт-Петербург академиялари делегацияси Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясига ташрифи бошланди.
Ташриф дастурида икки томонлама учрашувлар, Академия фаолияти билан танишув, шунингдек Бош прокуратура, қуйи прокуратуралар, Ички ишлар вазирлиги терговчилари ва Бош прокуратура Академияси профессор-ўқитувчилари учун "Шахсга, жамоат хавфсизлигига, давлат ҳокимиятига қарши ва иқтисодиёт соҳасидаги жиноятларни тергов қилиш" мавзусида малака ошириш курси ўтказилиши назарда тутилган.
Бу каби маърифий тадбирлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти ҳамда кадрлар тайёрлашнинг сифати ва самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

Развитие международного сотрудничества в сфере подготовки следственных кадров
Одним из важных направлений деятельности Академии Генеральной прокуратуры является осуществление международного сотрудничества, направленного на изучение и внедрение передового опыта в целях обеспечения высокого качества образования, тесной взаимосвязи науки, образования и правоприменительной практики.
В этой связи, в рамках подписанных ранее двусторонних соглашений между Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Следственным комитетом Российской Федерации, а также ведомственными образовательными учреждениями сторон, 16 сентября 2021 года начался визит делегации Московской и Санкт-Петербургской академий Следственного комитета Российской Федерации в Академию Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Программой визита предусмотрены двусторонние встречи, ознакомление с деятельностью Академии, а также проведение курса повышения квалификации по теме: «Расследование преступлений против личности, общественной безопасности, государственной власти и в сфере экономики» для следователей Генеральной прокуратуры, нижестоящих прокуратур, МВД и профессорско-преподавательского состава Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Подобные образовательные мероприятия служат повышению качества и эффективности правоохранительной деятельности