Ўзбек тили байрами куни нишонланди
Академик мобиллик Академия фаолиятининг устувор йўналишларидан бири бўлиб, ходимларнинг етакчи хорижий таълим муассасаларида таълим олиш ва стажировка ўташлари тизимли тарзда ташкил этилган.
Бугунги кунда Академиянинг бир гуруҳ ходимлари ва тадқиқотчилари АҚШ, Швеция, Япония ва дунёнинг бошқа мамлакатларида малака ошириб келмоқда. Академия вакиллари ўқув ва илмий дастурларни амалга ошириш билан бирга, хорижий ҳамкасбларни ўзбек халқининг тарихи, маданияти ва анъаналари билан яқиндан таништириш мақсадида турли маданий-маърифий тадбирлар ўтказмоқда.
Жумладан, Академия вакиллари томонидан Ўзбек тили байрами куни муносабати билан Лунд университети, Нагойя университети ҳамда Флорида халқаро университетида тадбирлар уюштирилиб, улар давомида ўзбек тилида шеърхонлик челленджи ташкил этилди.
Барча қитъалардаги турли миллат ва элатларнинг вакиллари ўзбек тилининг гўзаллиги ва бойлигини намойиш қилган шеърхонлик тадбирида иштирок этдилар (видеоролик).

Празднование Дня узбекского языка
Академическая мобильность является одним из приоритетов деятельности Академии, на системной основе организовано обучение и стажировки сотрудников в видных образовательных учреждениях зарубежных стран.
В настоящее время преподаватели и исследователи проходят обучение и стажировки в США, Швеции, Японии и других странах. Наряду с реализацией насыщенной образовательной и научной программы, представителями Академии проводятся различные культурно-просветительские мероприятия по ознакомлению зарубежных коллег с древней историей, культурой и традициями узбекского народа.
В частности, в рамках культурного обмена представителями Академии в Лундском университете, Нагойском университете, а также Международном университете Флориды организованы мероприятия, приуроченные к празднованию Дня узбекского языка, в ходе которого организован челлендж по декламации стихов на узбекском языке.
Представители различных стран со всех континентов подхватили данный челлендж, демонстрируя красоту и богатство узбекского языка (видеоролик).