Бош прокуратураси Академияси ҳузуридаги илмий даражалар берувчи Илмий кенгашнинг йиғилишида Академия мустақил изланувчиси Ш.Шайзаковнинг 12.00.07 ихтисослиги бўйича тайёрлаган “Маъмурий суд ишларини юритишда прокурор иштирокининг ташкилий-ҳуқуқий асослари: қиёсий-ҳуқуқий таҳлил” мавзусидаги диссертациясининг ҳимояси бўлиб ўтди.
Юридик фанлар бўйича фалсафа доктори илмий даражасини олиш учун тайёрланган ушбу диссертация доирасида Ўзбекистон Республикасида ва хорижий мамлакатларда маъмурий суд ишларини юритишда прокурор иштироки ва унинг процессуал-ҳуқуқий мақоми билан боғлиқ масалалар ўрганилган.
Диссертацияда маъмурий суд ишларини юритишда прокурор иштирокини қонунчиликка киритиш, маъмурий суд ишларини юритишда прокурор вазифалари, мақсади, ваколатлари, прокурор фаолиятини баҳолаш мезонлари, маъмурий ва оммавий ҳуқуқий муносабатларда прокурор иштирокининг зарурияти асослантирилган.
Илмий кенгаш аъзолари томонидан мазкур илмий иш бир овоздан ижобий баҳоланиб, Ш.Шайзаковнинг диссертацияси тугалланган деб ҳисобланиб, юридик фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини бериш юзасидан Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссиясига ҳужжатларни тақдим этиш юзасидан қарор қабул қилинди.
Академия жамоаси Ш.Шайзаковни диссертацияни муваффақиятли ҳимоя қилганлиги билан табриклайди ва келгусидаги илмий ва касбий фаолиятида улкан зафарлар тилайди.

На заседании Научного совета по присуждению ученых степеней при Академии Генеральной прокуратуры состоялась защита диссертации самостоятельного соискателя Академии Ш.Шайзакова на тему: «Организационно-правовые основы участия прокурора в административном судопроизводстве: сравнительно-правовой анализ» по специальности 12.00.07.
В рамках диссертации, подготовленной на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам изучены вопросы,   связанные с участием прокурора в административном судопроизводстве в Республике Узбекистан и в зарубежных странах, а также его процессуально-правовой статус.
В диссертации обоснована необходимость закрепления в законодательстве участия прокурора, обязанности, цели, полномочия прокурора, критерии оценки деятельности при рассмотрении административных дел, вытекающих из административных и иных публично-правовых отношений.
Коллектив Академии поздравляет Ш.Шайзакова с успешной защитой диссертации и желает дальнейших успехов в научной и профессиональной деятельности.