Мураккаб (комплекс) активларни бошқариш бўйича халқаро ўқув тренинги ўтказилди
Бош прокуратура Академияси Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA) Котибияти вазифасини амалга ошириш доирасида БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда мазкур тармоқ аъзо давлатлари вакиллари учун уч кунлик “Мураккаб (комплекс) активларни бошқариш” мавзусида ўқув тренингини ташкиллаштирди.
Мазкур тренинг онлайн шаклда, тармоққа аъзо ҳамда кузатувчи бўлган – Афғонистон, Грузия, Озарбайжон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Украина, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Эрон давлатларининг ноқонуний активларни қайтариш ва бошқаришга масъул бўлган ваколатли давлат органларининг 40 га яқин вакиллари иштирокида ўтказилди.
АҚШ ва Буюк Британия давлатларидан бўлган хорижий экспертлар тренинг иштирокчилари билан бошқариш қийин бўлган, комплекс активлар – криптовалюта, кўчмас мулк, компанияларни бошқариш борасидаги ўзларининг ижобий тажрибаси ва илғор амалиёти билан бўлишишди.
Шунингдек, виртуал гуруҳларга бўлинган ҳолда ҳамкорликда вазифаларни бажаришлари, тренинг иштирокчиларига ноқонуний комплекс активларни бошқариш соҳасидаги қонунчилик ва уни амалиётда қўллаш бўйича ўзларининг тажрибаси билан алмашишларига, ушбу соҳадаги ёндашувлар ва тенденциялар билан танишишларига имконият яратди.

Проведение международного тренинга по управлению сложными (комплексными) активами
Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, выполняющей функцию Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности организован трехдневный учебный тренинг для повышения потенциала представителей стран-участниц Сети на тему: «Управление сложными (комплексными) активами».
Тренинг проведен в онлайн формате с участием более 40 представителей уполномоченных органов по возврату и управлению незаконными активами членов и наблюдателей Сети – Азербайджана, Афганистана, Грузии, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана, Украины и Узбекистана.
Зарубежные эксперты из Великобритании и США поделились своим опытом и передовой практикой в сфере управления сложными (комплексными) активами – криптовалютой, недвижимостью и компаниями.
Также, работа в виртуальных группах в рамках тренинга позволила участникам обменяться собственным опытом исходя из законодательства и практики его применения, узнать новейшие подходы и основные тенденции в сфере управления комплексными уголовными активами.