Қўшма илмий тадқиқотлар ўтказиш соҳасида халқаро ҳамкорлик кенгаймоқда
Қўшма илмий тадқиқотлар ўтказиш, илмий ходимлар ва тингловчиларнинг стажировкаларини тизимли равишда ташкил этиш борасида халқаро ҳамкорликни амалга ошириш Бош прокуратура Академияси фаолиятининг устувор йўналишларидан биридир.
Мазкур вазифани самарали амалга ошириш мақсадида Академия томонидан хорижий таълим ва илмий муассасалар билан бир қатор меморандум ва келишувлар имзоланиб, ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди ва ривожлантириб келинмоқда.
Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар Академияси билан таълим ва илмий-тадқиқот фаолияти соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни (2017 й.) амалга ошириш доирасида ушбу муассасанинг 10 нафар докторантлари Бош прокуратура Академиясига илмий стажировка ўташ учун ташриф буюрди.
Амалиётни самарали ташкил этиш мақсадида докторантлар Академиянинг тегишли кафедраларига бириктирилиб, илмий салоҳият ва катта амалий тажрибага эга устозлар иштирокида улар учун диссертациялар доирасидаги фаолиятини давом эттириш, илмий кутубхонадан фойдаланиш ва илмий мақолалар нашр эттириш, норматив-ҳуқуқий, услубий ва таҳлилий тусдаги маълумотлар алмашиш учун зарур шароитлар яратилди.
Илмий стажировка дастурида докторантларнинг Академиянинг ўқув ва илмий жараёнларида иштирок этиши, ҳуқуқшунослик ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятининг долзарб масалаларини муҳокама қилишга оид илмий-амалий семинарлар, давра суҳбатлари ўтказиш ҳам назарда тутилган.
Академик алмашинув бўйича бундай тадбирларнинг амалга оширилиши муассасаларнинг илмий салоҳиятини ривожлантириш, қўшма илмий-тадқиқларни ҳамда томонларнинг ўзаро ҳамкорлигини кенгайтириш ва мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Расширение международного сотрудничества в области проведения совместных научных исследований
Осуществление международного сотрудничества в области проведения совместных научных исследований, организации на системной основе стажировок научных сотрудников и слушателей является одним из приоритетных направлений деятельности Академии Генеральной прокуратуры.
В целях эффективной реализации данной задачи Академией подписан ряд меморандумов и соглашений, налажены и развиваются взаимовыгодные партнерские отношения с зарубежными научными и образовательными учреждениями.
В рамках реализации Меморандума о сотрудничестве в области образовательной и научно-исследовательской деятельности с Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (2017 г.) группа докторантов данного учреждения в составе 10 человек прибыли в Академию Генеральной прокуратуры для прохождения научной стажировки.
В целях эффективной организации стажировки докторанты прикреплены к соответствующим кафедрам Академии, где с участием опытных наставников, обладающих научным потенциалом и большим практическим опытом они смогут продолжить работу в рамках диссертаций, пользоваться научной библиотекой и публиковать научные статьи, обмениваться информацией нормативно-правового, методического и аналитического характера.
Программой научной стажировки также предусмотрено участие докторантов в образовательном и научном процессе Академии, проведение научно-практических семинаров и круглых столов по обсуждению актуальных вопросов юриспруденции и правоохранительной деятельности.
Реализация подобной деятельности по академическому обмену послужит развитию научного потенциала учреждений, расширению и укреплению совместной научно-исследовательской деятельности и сотрудничества сторон в целом.