Коррупцияга қарши курашувчи органлар вакиллари учун халқаро тренинг ташкил этилди
Бош прокуратура Академияси томонидан Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти кўмагида ИҲТТнинг Ўзбекистон учун коррупцияга қарши курашиш лойиҳаси доирасида “Коррупцияга оид жиноятларни тергов қилиш” мавзусидаги ўқув курси ишлаб чиқилди ва амалга оширилди.
Ўқув курси масофавий ва анъанавий шаклдаги “Коррупция учун жиноий жавобгарлик” ва “Коррупцияга оид жиноятларини аниқлаш ва тергов қилиш” каби иккита ўқув модулларини ўз ичига олди.
Ўқув курсининг масофавий қисмида прокуратура органлари, Давлат хавфсизлик хизмати ва Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг коррупциявий схемаларни фош қилиш ва тергов қилишга масъул бўлган терговчилари ва ходимлари коррупцияга оид жиноятларни аниқлаш ва тергов қилиш, жиноий активларни қидириш, хатлаш ва мусодара қилиш, идоралараро ва халқаро ҳамкорлик воситаларидан фойдаланиш каби назарий масалалар билан танишиб чиқишди.
2021 йилнинг 29 ноябрдан 3 декабрга қадар Бош прокуратура Академиясида ИҲТТнинг Коррупцияга қарши курашиш тармоғи экспертлари ва миллий тренерлар иштирокида курснинг тренинг қисми ташкил этилиб, унда иштирокчилар гуруҳларга бўлинган ҳолда коррупция билан боғлиқ гипотетик жиноят иши бўйича тергов ҳаракатларини ўтказишди.
Амалий топшириқларни бажариш, амалиётда юзага келадиган муаммоларни муҳокама қилиш ва ҳал қилиш, симуляциявий иш бўйича оралиқ ва якуний қарорларнинг тақдимотини ўтказиш иштирокчиларнинг тегишли амалий кўникмаларини яхшилашга имкон берди.

Организован международный тренинг для представителей антикоррупционных органов
Академией Генеральной прокуратуры при содействии Организации экономического сотрудничества и развития в рамках Проекта ОЭСР по противодействию коррупции для Узбекистана разработан и реализован учебный курс на тему: «Расследование коррупционных преступлений».
Учебный курс включил два учебных модуля: «Уголовная ответственность за коррупцию» и «Выявление и расследование коррупционных преступлений» в дистанционном и традиционном форматах.
В рамках дистанционной части курса следователи и ответственные сотрудники органов прокуратуры, Службы государственной безопасности и Агентства по противодействию коррупции, ответственные за раскрытие и расследование коррупционных схем, ознакомились с теоретическими вопросами выявления и расследования коррупционных дел, отслеживания, ареста и конфискации преступных активов, использования средств межведомственного и международного сотрудничества.
Очная часть курса организована с 29 ноября по 3 декабря 2021 года в Академии Генеральной прокуратуры при участии экспертов Антикоррупционной сети ОЭСР и национальных тренеров, на котором участники, разделившись на группы, проводили расследование по гипотетическому уголовному делу, связанному с коррупцией.
Выполнение практических упражнений, обсуждение и решение возникающих на практике проблем, презентация промежуточных и итоговых решений по симуляционному делу позволили улучшить соответствующие навыки практической работы участников.