Бош прокуратура Академияси магистратура тингловчиларининг Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси Сенатига “Прокуратура органларининг қонун ижодкорлигидаги иштироки” модули доирасида ташрифи ташкил этилди.
Ташриф давомида тинловчилар Олий Мажлис Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Н.Умаров, раис ўринбосари Ш.Чўллиев ҳамда Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раисининг ўринбосари Д.Тошмуҳаммедовалар иштирокидаги “Қонунлар ижросидаги муаммолар” мавзусидаги давра суҳбатида иштирок этдилар. Суҳбат давомида жорий йилда Сенат томонидан кўрилаётган асосий масалалар, халқ вакилларининг қонунларни муҳокама қилиш жараёнидаги фаолияти, қонунлар ижросини таъминлаш бўйича қилинаётган ишлар юзасидан фикр алмашилди.
Бундан ташқари, учрашув давомида қонунлар ижросини таъминлаш, юридик кадрларни тайёрлашда Парламент билан таълим муассасаларининг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш, қонун ижодкорлиги йўлида назарий билимларни амалиёт билан уйғунлаштиришнинг аҳамияти таъкидланди.
Куннинг иккинчи ярмида тингловчиларнинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси ўринбосари Ш.Полванов ҳамда депутат Ш.Тухташевлар билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда депутатлар ва тингловчилар томонидан Ўзбекистон Республикасининг “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонуни ва унинг ишлаш механизми кенг муҳокама қилинди.
Тадбир давомида тинловчиларга Парламент палаталари фаолиятининг асосий йўналишлари, ваколатлари ҳамда ҳуқуқ ва мажбуриятлари тўғрисида тушунтиришлар берилди.
Учрашувда тингловчилар ўзларини қизиқтирган саволларга сенатор ва депутатлардан асослантирилган жавоблар олдилар.

Организован визит слушателей магистратуры в Парламент
Организован визит слушателей магистратуры Академии Генеральной прокуратуры в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан в рамках модуля «Участие органов прокуратуры в законотворческой деятельности».
В ходе визита слушатели приняли участие в круглом столе на тему «Проблемы в исполнении законов» с председателем Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Н.Умаровым, заместителем председателя Комитета Ш.Чуллиевым, заместителем председателя Комитета по вопросам молодежи, культуры и спорта Д.Ташмухамедовой. В ходе встречи стороны обменялись мнениями по основным вопросам, рассматриваемым Сенатом в текущем году, деятельности народных представителей в процессе обсуждения законов, а также проводимой работе по обеспечению исполнения законов.
Кроме этого, в ходе встречи была подчеркнута важность укрепления сотрудничества между Парламентом и учебными заведениями по обеспечению исполнения законов, в сфере подготовки юридических кадров, важность сочетания теоретических знаний с практикой в ​​области законотворчества.
Во второй половине дня слушатели встретились с заместителем председателя Комитета по противодействию коррупции и судебным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Ш.Полвановым и депутатом Ш.Тухташевым. На встрече депутаты и слушатели широко обсудили Закон Республики Узбекистан «Об административных процедурах» и механизм его работы.
В ходе визита слушатели были ознакомлены с основными направлениями деятельности палат Парламента, их полномочиями, правами и обязанностями.
На встрече слушатели получили обоснованные ответы на интересующие их вопросы от сенаторов и депутатов.