Жойларда жиноятчилик аҳволини ўрганиш давом этмоқда
Академия томонидан ҳудудларда криминоген вазиятни таҳлил қилиш, мавжуд муаммоларни аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш амалиёти давом этмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг апрель ойида Навоий вилоятида фаолият кўрсатаётган жиноятчилик содир этилиши сабабларини тизимли таҳлил қиладиган эксперт-таҳлил гуруҳларининиг фаолияти бевосита ҳудудга чиққан ҳолда ўрганилмоқда.
Ўрганишда эксперт-таҳлил гуруҳи такибига киритилган прокуратура, адлия, ички ишлар, меҳнат, соғлиқни сақлаш, божхона ва солиқ хизмати, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари билан учрашувлар ўтказилиб, уларда мазкур соҳада мавжуд муаммоларни бартараф этиш борасида ҳамкорликда амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар белгиланмоқда.
Жумладан, ҳозирги вақтга қадар учрашувлар Кармана, Навбахор, Конимех, Нурота ва Учқудуқ туманларида ўтказилиб, эксперт-таҳлилий гуруҳлар фаолияти таҳлил қилинди.
Учрашувларда келгусида мазкур йўналишда амалга ошириладиган ишларга ахборот технологияларини янада кенг қўллаш масалалари муҳокама этилди.

Изучение состояния преступности на местах продолжается
Академией продолжается анализ состояния преступности в регионах, выявление существующих проблем и практика разработки предложений по их устранению.
В частности, непосредственно на местах изучается деятельность действовавших в Навоийской области в апреле текущего года экспертно-аналитических групп, систематически анализирующих причины преступности.
При изучении проводятся встречи с представителями органов прокуратуры, юстиции, внутренних дел, труда, здравоохранения, таможенной и налоговой служб, общественных организаций и органов местного самоуправления, которые входят в состав экспертно-аналитической группы, в ходе которых определяются совместные меры по предотвращению имеющихся проблем в данной сфере.
В частности, на данный момент проведены встречи в Карманинском, Навбахорском, Конимехском, Нуратинском и Учкудукском районах, проанализирована деятельность экспертно-аналитических групп.
На встречах обсуждались вопросы более широкого применения информационных технологий в дальнейшей работе в данном направлении.