Илмий тадқиқотлар соҳасида халқаро ҳамкорлик кенгаймоқда
Қўшма илмий тадқиқотлар ўтказиш, илмий ходимлар ва тингловчиларнинг стажировкаларини тизимли равишда ташкил этиш борасида халқаро ҳамкорликни амалга ошириш Бош прокуратура Академияси фаолиятининг устувор йўналишларидан биридир.
Мазкур вазифани самарали амалга ошириш мақсадида Академия томонидан хорижий таълим ва илмий муассасалар билан бир қатор меморандум ва келишувлар имзоланиб, ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди ва ривожлантириб келинмоқда.
Жумаладан, Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар Академияси билан таълим ва илмий-тадқиқот фаолияти соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум доирасида ушбу муассасанинг 8 нафар докторантлари Бош прокуратура Академиясига илмий стажировка ўташ учун ташриф буюрди.
Амалиётни самарали ташкил этиш мақсадида докторантлар Академиянинг тегишли кафедраларига бириктирилиб, илмий салоҳият ва катта амалий тажрибага эга ўқитувчилар иштирокида улар учун диссертациялар доирасидаги фаолиятини давом эттириш, илмий кутубхонадан фойдаланиш ва илмий мақолалар нашр эттириш, норматив-ҳуқуқий, услубий ва таҳлилий тусдаги маълумотлар билан алмашиш учун зарур шароитлар яратилди.
Илмий стажировка дастурида докторантларнинг Академиянинг ўқув ва илмий жараёнларида иштирок этиши, ҳуқуқшунослик ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятининг долзарб масалаларини муҳокама қилишга оид илмий-амалий семинарлар, давра суҳбатлари ўтказиш ҳам назарда тутилган.
Жумладан, куни кеча “Жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштиришнинг айрим масалалари” мавзусида Халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди. Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ва Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари Академияси докторантлари ўзларининг маърузалари билан иштирок этишди.
Конференция илмий мунозараларга бой тарзда ўтиб, якунида жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш борасида бир қатор таклифлар илгари сурилди ҳамда конференция материалларини тўплам шаклида чоп этилиши белгилаб олинди.

Расширяется международное сотрудничество в области научных исследований
Одним из приоритетов Академии Генеральной прокуратуры является осуществление международного сотрудничества в проведении совместных научных исследований, систематическая организация стажировок научных сотрудников и стажеров.
Для эффективной реализации данной задачи Академия подписала ряд меморандумов и соглашений с зарубежными образовательными и научными учреждениями, налаживает и развивает взаимовыгодное сотрудничество.
В частности, в рамках меморандума о сотрудничестве с Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в сфере образования и научных исследований 8 докторантов данного учреждения прибыли в Академию Генеральной прокуратуры для прохождения научной стажировки.
В целях эффективной организации стажировки докторанты прикреплены к профильным подразделениям Академии, созданы условия для продолжения деятельности в рамках их диссертаций с участием преподавателей, обладающих научным потенциалом и большим практическим опытом, пользования библиотекой и публикации научных статей, обмена нормативно-правовой, методической и аналитической информацией.
Программа стажировки также предусматривает участие докторантов в образовательном и научно-исследовательском процессах Академии, научно-практических семинарах, круглых столах для обсуждения актуальных вопросов правоведения и правоохранительной деятельности.
В частности, на днях состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Некоторые вопросы совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства». В конференции приняли участие докторанты Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан и Академии правоохранительной деятельности при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
Конференция была насыщена научными дискуссиями, по итогам которых даны несколько предложений по совершенствованию уголовного и уголовно-процессуального законодательства, а также принято решение о публикации материалов конференции в виде сборника.