“Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида идоралараро ўқув курси ўтказилди
2022 йил 26-27 май кунлари Бош прокуратура Академиясида Бош прокуратура, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида ўқув курси ўтказилди.
Мазкур ўқув курси Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорининг ижроси юзасидан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар прокуратураси тизимидаги ходимлари учун ташкил этилди.
Ўқув курсида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси  Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси, Ички ишлар вазирлиги Академияси, Тошкент давлат юридик университети, Ички ишлар вазирлиги Малака ошириш институти профессор-ўқитувчилари иштирок этдилар.
Курс давомида қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши конвенциянинг ҳамда мазкур конвенция Факультатив протоколининг мазмун-моҳияти, қамоққа олишга оид халқаро стандартлар, маҳбуслар ҳуқуқларини таъминлаш кафолатлари ҳамла уларнинг Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида ифодаланиши, қийноқларнинг олдини олишга оид миллий превентив механизмлар ва бу борадаги халқаро тажриба каби масалалар муҳокама қилинди.
Тадбир иштирокчилари томонидан мазкур ўқув курси халқаро стандартлар ва халқаро тажриба борасидаги янги маълумотларни олиш ҳамда мавжуд билимларни янада такомиллаштиришга, қийноққа солишга қарши курашишни ташкил этишда халқаро амалиётнинг ижобий жиҳатларини ўрганиш бу соҳадаги билим ва амалий кўникмаларни янада оширишга хизмат қилиши алоҳида таъкидланди.

Проведен межведомственный учебный курс на тему: «Борьба против пыток: международная практика и национальный опыт»
26-27 мая 2022 года в Академии Генеральной прокуратуры совместно с Национальным центром по правам человека, Министерством внутренних дел и Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан проведен учебный курс на тему: «Борьба против пыток: международная практика и национальный опыт».
Данный учебный курс организован в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» для сотрудников прокуратур Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента.
В тренинге приняли участие преподаватели Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Академии Генеральной прокуратуры, Академии МВД, Ташкентского государственного юридического университета, Института повышения квалификации при МВД Республики Узбекистан.
В рамках курса обсуждены содержание и сущность Конвенции против пыток, жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также Факультативного протокола к данной Конвенции, международные стандарты содержания под стражей, гарантии прав заключенных, в том числе, нашедшие свое отражение в законодательстве Республики Узбекистан, национальные превентивные механизмы по предупреждению пыток и  международный опыт в данной сфере.
Участники мероприятия подчеркнули, что данный учебный курс послужит повышению уровня их осведомленности о международных стандартах, передовом международном опыте и успешных практиках организации борьбы с пытками.