Коррупцияга оид статистик ва таҳлилий маълумотларни шакллантириш мавзусида халқаро давра суҳбати ўтказилди
Бош прокуратура Академияси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва бошқа давлат органлари, илмий муассасалар билан ҳамкорликда ҳамда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси кўмагида “Коррупцияга оид статистик ва таҳлилий маълумотларни шакллантиришдаги муаммо ва ечимлар” мавзусида халқаро давра суҳбати ўтказилди.
Халқаро давра суҳбатида Агентлик, Бош прокуратура Академияси, ИИВ Академияси, Олий суд, Давлат статистика қўмитаси вакиллари ҳамда БМТ ГЖБ ва “Минтақавий мулоқот” ХННТ экспертлари иштирок этди.
Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи ю.ф.д., профессор Б.Исмаилов ўз чиқишида коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда илмий-тадқиқот фаолиятнинг ўрни ва Академия томонидан бу борада амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди ҳамда соҳадаги фаолиятни такомиллаштириш юзасидан бир қатор таклиф ва тавсияларни ўртага ташлади.
Давра суҳбати давомида иштирокчилар томонидан коррупцияга оид статистик маълумотларни тўплаш ва таҳлил қилишдаги муаммоларни эътироф этиб, бу борадаги фаолиятни ижобий хорижий тажриба асосида янада такомиллаштириш, шу жумладан ваколатли органлар томонидан мувофиқлаштирилган ягона миллий статистик маълумотларни юритиш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Состоялся международный круглый стол по вопросам формирования статистических и аналитических данных о коррупции
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Агентством по противодействию коррупции, с другими государственными органами и научными учреждениями, а также при поддержке представительства Управления ООН по борьбе с наркотиками и преступностью в Центральной Азии организован круглый стол на тему: «Проблемы формирования статистических и аналитических данных о коррупции и их решение».
В мероприятии участвовали представители Агентства, Академии Генеральной прокуратуры, Академии МВД, Верховного суда, Госкомстата, а также эксперты УНП ООН и МННО «Региональной диалог».
В своем выступлении начальник Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии, д.ю.н., профессор Б.Исмаилов затронул вопросы касательно роли и значения научно-исследовательской деятельности в предупреждении коррупционных правонарушений и мерах, реализуемых Академией, а также озвучил ряд предложений и рекомендаций по совершенствованию данной деятельности.
В ходе круглого стола участниками обобщены проблемы в сборе и проведении анализа статистических данных о коррупции, а также разработаны на основе положительного зарубежного опыта предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности в этом направлении, в том числе по введению координируемых компетентными органами единых национальных статистических данных.