“Одам савдоси ва технологиялар” мавзусида халқаро муҳокама семинари ўтказилди
Бош прокуратура Академияси томонидан БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ва Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси қошидаги ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари Академияси билан ҳамкорликда Одам савдосига қарши курашиш умумжаҳон кунига бағишлаб “Одам савдоси ва технологиялар” мавзусида аралаш форматда (видеоконференцалоқа орқали) халқаро муҳокама семинари ўтказилди.
Ушбу тадбирда, Ўзбекистон Республикасини давлат идоралари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари, халқаро ва хорижий ташкилотларининг мутахассислари ва экспертлари, шунингдек, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистон давлатларининг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва уларни таълим муассасаларининг вакиллари иштирок этишди.
Тадбир иштирокчилари одам савдосига қарши курашиш масаласи Ўзбекистонда давлат сиёсати даражасига кўтарилганини ҳамда давлат органларининг юқори даражадаги вакилларининг иштироки давлатнинг бу мавзуга катта аҳамият бераётганини таъкидлаб  ўтдилар.
Интернетни қўллаган ҳолда жиноятларни содир этилиши, ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларининг одам савдоси жабрланувчисига айланиб қолиши, одам савдосига оид жиноий ишларни тергов қилишда электрон далилларни бошқа давлатлардан олиш тартиби ва бошқалар халқаро муҳокама семинарининг асосий мавзуси бўлди.
Тадбир натижаларига кўра, одам савдосига қарши курашиш соҳасида эришилган ютуқлар, мавжуд муаммолар, интернет орқали содир этилаётган одам савдоси жиноятларига давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш ва такомиллаштириш масалалари белгилаб олинди.

Проведен международный дискуссионный семинар на тему: «Торговля людьми и технологии»
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности и Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в гибридном формате (посредством видеоконференцсвязи) проведен международный дискуссионный семинар, приуроченный ко Всемирному дню борьбы с торговлей людьми на тему: «Торговля людьми и технологии».
В данном мероприятии приняли участие представители и эксперты государственных органов Республики Узбекистан, негосударственных некоммерческих организаций и международных организаций, а также представители правоохранительных органов и образовательных учреждений Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана.
Участники мероприятия отметили, что борьба с торговлей людьми в Узбекистане поднята до уровня государственной политики, а участие представителей министерств и ведомств показывает, что данному вопросу государством уделяется большое внимание.
Совершение преступления с использованием сети Интернет, как пользователи социальных сетей становятся жертвами торговли людьми, порядок получения электронных доказательств из других стран при расследовании подобных уголовных дел стали основными темами международного дискуссионного семинара.
В ходе мероприятия были обсуждены достигнутые успехи, существующие проблемы, а также подчеркнута необходимость усиления сотрудничества между государственными органами и институтами гражданского общества в сфере противодействия торговли людьми в сети Интернет.