Мустақил изланувчиликка онлайн саралаш
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида 2020 йилнинг 27 август куни 12.00.07 - Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура, 12.00.08 – Жиноят ҳуқуқи, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш. Криминология. Жиноят-ижроия ҳуқуқи, 12.00.09 – Жиноят процесси. Криминалистика, тезкор-қидирув ҳуқуқ ва суд экспертизаси, 12.00.12 – Коррупция муаммолари (юридик фанлар) ихтисосликлари бўйича мустақил изланувчиликка (PhD) қабул қилиш бўйича навбатдаги танлов ўтказилди.
Пандемия сабабли Академияда мустақил изланувчиликка талабгорлар билан онлайн тарзда суҳбат ўтказиш бўйича муайян тажриба шаклланди.
Суҳбатда Бош прокуратура Академияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази, Юристлар малакасини ошириш маркази, Миллий гвардия Ҳарбий-техник институтининг етакчи олимлари иштирок этди.
Суҳбатда комиссия аъзолари томонидан суд-ҳуқуқ соҳасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти, талабгорларнинг илмий иш бўйича кўникмалари, тадқиқот мавзуларининг долзарблиги ва аҳамияти ҳақида саволлар берилди.

Онлайн отбор на самостоятельное соискательство
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан 27 августа 2020 года проведен очередной отбор на самостоятельное соискательство (PhD) по специальностям: «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура», «12.00.08 – Уголовное право. Профилактика правонарушений. Криминология. Уголовно-исполнительное право», «12.00.09 – Уголовный процесс. Криминалистика, оперативно-розыскное право и судебная экспертиза», а также «12.00.12 – Проблемы коррупции (по юридическим наукам)».
В связи с пандемией в Академии накоплен определенный опыт по проведению собеседования с самостоятельными соискателями в онлайн режиме.
В проведении собеседования приняли участие ведущие ученые Академии, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Центра повышения квалификации юристов, Военно-технического института Национальной гвардии.
В ходе собеседования членами комиссии заданы вопросы о сути и значении судебно-правовых реформ, осуществляемых в нашей стране, навыках претендентов по осуществлению научных изысканий, актуальности и значимости тем исследований.