Халқаро лойиҳани амалга ошириш доирасидаги тадбирлар
Бош прокуратура Академияси томонидан Швециянинг Лунд университети Ҳуқуқ социологияси депатраменти билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда маъмурий ҳуқуқ ислоҳоти ва ҳуқуқий интеграция” мавзусида қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг асосий мақсади Ўзбекистонда маъмурий ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни, маъмурий ҳуқуқнинг фуқаролар ва жамият ўртасидаги муносабатларга бўлган таъсирини ҳамда фуқаролар ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятининг одил судловни амалга оширишдаги ролини тадқиқ этишдан иборатдир.
Тадқиқот лойиҳасини амалга ошириш мақсадида, Лунд университети доценти Р.Уринбоев ва Манчестер университети профессори К.Торнхил Академияга ташриф буюрди.
Хорижий экспертлар томонидан Академия профессор-ўқитувчилари ва тадқиқотчилари учун бир қатор тадбирлар, хусусан, ўқув тренинглари, давра суҳбатлари, шунингдек маъмурий ва конституциявий ҳуқуқ соҳасидаги мутахассислар билан учрашувлар ташкил этилди.
Шунингдек, мамлакатимизда маъмурий-ҳуқуқий соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар билан яқиндан танишиш мақсадида, тадқиқот гуруҳи Ўзбекистон Републикаси Судьялар олий кенгаши, Судялар олий мактаби, Тошкент туманлараро маъмурий суди ва Тошкент шаҳар маъмурий суди ҳамда Яккасарой тумани давлат хизматлари марказига ташриф буюрди.

Мероприятия в рамках реализации международного проекта
Академией Генеральной прокуратуры в сотрудничестве с Департаментом социологии права Лундского университета Швеции реализуется совместный исследовательский проект «Административно-правовая реформа и правовая интеграция в Узбекистане».
Целью проекта является исследование процессов реформирования судебно-правовой сферы, влияния административного права на взаимоотношения гражданина и общества, а также роли правовой культуры и правосознания граждан в обеспечении правосудия.
В рамках реализации проекта организован визит в Академию доцента Лундского университета Р.Уринбоева и профессора Манчестерского университета К.Торнхилла.
В ходе визита зарубежных экспертов для профессорско-преподавательского состава, докторантов и самостоятельных соискателей Академии организован ряд научно-образовательных мероприятий, а также встречи со специалистами в области административного и конституционного права.
Также, в целях ознакомления с реформами, реализуемыми в административно-правой сфере, исследовательская группа посетила Высший судейский совет Республики Узбекистан, Высшую школу судей, Ташкентский межрайонный административный суд, административный суд г. Ташкента, а также Центр государственных услуг Яккасарайского района.