2022 йил 17 октябрь куни Академияда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори офиси кўмагида ташкил этилган Dark Web лабораториясининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари Э.Т.Юлдашев, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори в.б. Ханс-Ульрих Им, ЕХҲТ Котибияти вакили Юрай Носал, Бош прокуратура Академияси бошлиғи Е.В. Коленко, шунингдек, республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари иштирок этди.
Академия ва ЕХҲТ Ўзбекистондаги лойиҳалари координаторининг ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлари натижасида чуқур ва яширин Интернет тармоқларида ишлашда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг амалий кўникмаларини шакллантиришга, шунингдек, тегишли рақамли далилларни қидириш ва қайд этишга ёрдам берувчи республикада илк Dark Web ўқув лабораторияси ташкил этилди.
Лаборатория замонавий компьютер ва тармоқ ускуналари, жумладан, Интернет тармоғининг яширин сегментида ишлаш учун зарур дастурий таъминот билан таъминланган.
Бу Академиянинг жиноятчиликка, жумладан, кибержиноятчиликка қарши курашишнинг замонавий технологияларини ўрганиш, кибермакондаги замонавий чақириқ ва таҳдидларга фаол жавоб бериш билан боғлиқ услубий ва таҳлилий фаолияти бўйича салоҳиятини сезиларли даражада кучайтирди.
Янги очилган Dark Web лабораторияси негизида криптовалюталар ва Darknet тармоғидан фойдаланган ҳолда содир этилган жиноятларни тергов қилиш бўйича тренинглар туркуми бошланди.

В Академии Генеральной прокуратуры открылась Dark Web лаборатория
17 октября 2022 года в Академии состоялась церемония открытия Dark Web лаборатории, организованной при поддержке офиса Координатора проектов ОБСЕ в Республике Узбекистан.
В мероприятии приняли участие заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Э.Т. Юлдашев, и.о. Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Ханс-Ульрих Им, представитель Секретариата ОБСЕ Юрай Носал, начальник Академии Генеральной прокуратуры Е.В. Коленко, а также сотрудники правоохранительных органов республики.
Благодаря совместным усилиям Академии и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане организована не имеющая аналогов в республике учебная Dark Web лаборатория, которая будет способствовать выработке практических навыков у сотрудников правоохранительных органов в работе в глубокой и скрытой сети Интернет, а также поиске и фиксации соответствующих цифровых доказательств.
Лаборатория обеспечена современным компьютерным и сетевым оборудованием, в том числе необходимым программным обеспечением для работы в скрытом сегменте сети Интернет.
Это в значительной мере укрепило потенциал Академии в части методической и аналитической деятельности, связанной с изучением современных технологий противодействия преступлениям, в том числе киберпреступлениям, и активным реагированием на современные вызовы и угрозы в киберпространстве.
На базе вновь открытой Dark Web лаборатории стартовала серия обучающих тренингов по вопросам расследования преступлений, совершенных с использованием криптовалют и сети Darknet.