Прокуратура терговчилари ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари учун малака ошириш курси бўлиб ўтмоқда
Бош прокуратура Академиясида туман (шаҳар) прокуратуралари терговчилари ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти туман (шаҳар) бўлимларининг тезкор ходимлари учун “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишнинг долзарб масалалари” мавзусида малака ошириш курси бўлиб ўтмоқда.
Малака ошириш курси аралаш таълим шаклида ташкил этилган ва 6 ҳафта давомида ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим ҳамда 2 ҳафта давомида эса Академияда кундузги таълим шаклида ўқитишни назарда тутган.
Ўқув курси дастуридан жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишнинг ҳалқаро ва миллий тизимини, ушбу жиноятларга қарши курашишни ташкил этиш, ноқонуний даромадларни аниқлаш бўйича молиявий тергов олиб бориш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ўртасида идоравий ҳамкорликни ўрнатиш, ноқонуний даромадларни аниқлаш ҳамда мусодара қилинишини таъмилашда Иқтисодий жиноятлорга қарши курашиш департаменти имкониятларидан самарали фойдаланиш масалалари бўйича назарий ва амалий машғулотлар ўрин олган.
Ўқув машғулотларига Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда Департаментнинг тажрибали мутахассислари жалб қилинган.

Проходит курс повышения квалификации следователей прокуратуры и сотрудников Департамента по борьбе с экономическими преступлениями
В Академии Генеральной прокуратуры проходит курс повышения квалификации на тему: «Актуальные вопросы противодействия легализации доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма» для следователей районных (городских) прокуратур и оперативных сотрудников районных (городских) отделов Департамента по борьбу с экономическими преступлениями.
Курс повышения квалификации организован в смешанной форме и состоит из дистанционного обучения без отрыва от работы в течение 6 недель и очного обучения в Академии в течение 2 недель.
Программа учебного курса включает теоретические и практические занятия по вопросам международной и национальной системы противодействия легализации доходов от преступной деятельности и финансированию терроризма, организации борьбы с данными преступлениями, проведения финансового расследования с целью выявления незаконных доходов, налаживания ведомственного сотрудничества между правоохранительными органами, выявления незаконных доходов и эффективного использования возможностей Департамента по борьбе с экономическими преступлениями.
К проведению занятий наряду с профессорско-преподавательским составом Академии привлечены опытные специалисты Департамента.