“Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форумида иштирок этилди
Академия вакиллари Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан Самарқанд шаҳрида ташкил қилинган “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форумида иштирок этишди.
Самарқанд Глобал форуми БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси ва унинг минтақавий бюроси, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, ЮНИСЕФ, БМТ ҚОКБ, БМТ ГЖБ, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси, Европа Кенгаши, Ф.Эберт номидаги фонд каби халқаро ҳамкорлар билан биргаликда ташкил этилди.
Глобал форумда дунёнинг турли давлатларидан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим мутахассислари, давлат органлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, ихтисослаштирилган таълим муассасалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакилларидан иборат 120 дан ортиқ халқаро экспертлар иштирок этишди.
Академия раҳбарияти “Касбий институтлар (судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, адвокатура) орқали инсон ҳуқуқлари соҳасида узлуксиз таълимни таъминлаш: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар” мавзусида ташкил этилган учинчи сессия доирасида “Прокурорлар учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим” мавзусида маъруза қилди.
Иштирокчиларга Академияда инсон ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича илғор халқаро тажриба ва замон талабларига асосланган ўқув жараёнини ташкил этиш юзасидан маълумот берилди.
Глобал форум якунида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича якуний ҳужжатнинг қабул қилиниши кўзда тутилган.

Участие в Глобальном форуме «Образование в области прав человека»
Представители Академии приняли участие в работе Глобального форума «Образование в области прав человека», организованном по инициативе Президента Республики Узбекистан в г. Самарканде.
Самаркандский Глобальный форум организован в сотрудничестве с такими международными партнерами, как Управление Верховного комиссара ООН по правам человека и его Региональное отделение, Офис ООН в Узбекистане, ЮНИСЕФ, УВКБ ООН, УНП ООН, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Совет Европы, Фонд им. Ф.Эберта.
Всего в Глобальном форуме приняли участие более 120 международных экспертов, из числа должностных лиц, специалистов по образованию в области прав человека из разных стран мира, представителей государственных органов, международных и региональных организаций, специализированных учебных заведений, негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.
Руководство Академии выступило с докладом на тему: «Образование в области прав человека для прокуроров» в рамках третьей сессии: «Обеспечение беспрерывного образования в области прав человека через профессиональные институты (суды, правоохранительные органы, адвокатура): принципы, подходы и современные вызовы».
Вниманию участников представлена информация касательно организации в Академии образовательного процесса по вопросам обеспечения прав человека на основе внедрения передового международного опыта и в соответствии с современными требованиями.
По итогам Глобального форума предусмотрено принятие Итогового документа по образованию в области прав человека.