Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни мухофаза қилиш академияси томонидан талабаларда Ватанга садоқат, мардлик ва жасурлик фазилатларини мустаҳкамлаш мақсадида “Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз” шиори остида маърифий тадбирлар туркуми ташкил этилди.
Тадбирда Академия раҳбари ўринбосари М.Мамасиддиқов, таркибий тармоқ бошлиқлари Б.Каюмов, А.Одинаев, Б.Баҳромбеков ва Д.Нодировлар ҳамда Академияда таҳсил олаётган барча талабалар иштирок этди.
Тадбирлар доирасида иштирокчиларга мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларига тўлиқ риоя этилишини таъминлашга қаратилган қонунчиликдаги янгиликлар ҳақида атрофлича маълумот берилди.

A series of educational events were organized with the participation of Academy students
Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan organized a series of educational events under the motto "We will build our great future together with our brave and noble people" to strengthen the qualities of loyalty to the Motherland, bravery, and courage in students.
The event was attended by the deputy head of the Academy M. Mamasiddikov, heads of structural branches B. Kayumov, A. Odinaev, B. Bahrombekov, and D. Nodirov, as well as all students studying at the Academy.
Within the framework of the events, the participants were given detailed information about the reforms implemented in our country, the legislative innovations aimed at ensuring the rule of law, and the full observance of human rights.
During the event, students received detailed answers to their questions.
It is planned to regularly organize such events with the participation of mature scientists, public and state figures, qualified specialists, veterans, and representatives of literature and art.