Навбатдаги фан соати бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида анъанавий фан соати доирасида “Диссертация тадқиқот ишини асослаш ҳамда тадқиқот хулосаларини шакллантириш ва умумлаштириш” мавзусида маҳорат дарси ўтказилди.
Фан соати доирасида тадқиқот ишида белгиланган мақсад ва вазифалардан келиб чиқиб, тадқиқот мавзуси бўйича мавжуд қонунчилик ҳужжатлари, амалиёт материаллари ҳамда бошқа амалга оширилган илмий ишларни ўрганиш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Тадқиқотни амалга ошириш тизими, тадқиқотни амалга ошириш йўналиши, асосий ғоялар ҳамда муаммоларни ечимига олиб келувчи йўлларни белгилаб олиш илмий тадқиқотни олиб боришда муҳим эканлиги муҳокама қилинди.
Тадбирда нафақат Академиянинг, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби докторант ва мустақил изланувчилари ҳам иштирок этишди ҳамда илмий тадқиқотлари юзасидан қизиқтирган саволларига жавоблар олишди.

Проведен очередной научный час
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках устоявшейся практики проведен научный час на тему: «Обоснование диссертационной работы, а также формирование и обобщение заключения исследования».
В рамках научного часа рассмотрены вопросы изучения, исходя из поставленных целей и задач исследования, актов законодательства, практических материалов, а также результатов других научных исследований, проведенных по теме диссертации.
Обсуждены вопросы значимости определения при проведении исследования системы и направлений реализации исследования для раскрытия основных идей и определения путей решения выявленных проблем.
В мероприятии приняли участие не только докторанты и самостоятельные соискатели Правоохранительной академии, но и Национального центра по правам человека и Высшей школы судей при Верховном Совете судей Республики Узбекистан, которые получили ответы на интересующие их вопросы по научным исследованиям.