Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриатига қабул давом этмоқда
28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги Фармонига асосан Бош прокуратура Академияси негизида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилиб, жиноятларни тергов қилиш соҳасида кадрларни амалиёт билан узвий боғлиқлигини таъминлаган ҳолда ягона ёндашув асосида тайёрлашга қаратилган узлуксиз ўқув тизими йўлга қўйилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб бакалавриатнинг “Тергов фаолияти” ҳамда юриспруденциянинг бошқа бакалавриат таълим йўналишларида юридик кадрларни тайёрлаш жорий этилди.
Шунга кўра, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2023/2024 ўқув йили учунТергов фаолияти” бакалавриат таълим йўналишига қабул бошлангани маълум қилинади.
Академия бакалавриатида ўқитиш ўзбек ва рус тилларида, давлат грантлари ва тўлов-контракт асосида ташкил этилади. Давлат грантлари асосида ўқишни тамомлаган Академия бакалавриатининг битирувчиларига ваколатли давлат органларида камида уч йил ишлаб бериш мажбурияти юкланади.
Номзодлар жорий йилнинг 15 май кунига қадар Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг махсус электрон платформасида (https://my.uzbmb.uz/) рўйхатдан ўтадилар.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриатига кириш имтиҳонлари билан боғлиқ янгиликлар билан Академиянинг расмий веб-сайти (www.proacademy.uz), ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари: www.facebook.com/ProsecutorAcademy www.instagram.com/proacademyuz/ (https://t.me/ProsecutorAcademy) ҳамда бошқа оммавий ахборот воситалари орқали танишиб боришингиз мумкин.
Шунингдек, бакалавриатга кириш билан боғлиқ маълумотларни 71 кодли 202-04-96 телефон рақами орқали ҳам билиб олишингиз мумкин.

Продолжается прием в бакалавриат Правоохранительной академии Республики Узбекистан
Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № ПФ-257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
В качестве одной из основных задач Академии установлена организация системы непрерывного обучения, направленного на подготовку кадров в сфере расследования преступлений с обеспечением тесной взаимосвязи с практикой на основании единого подхода.
В этой связи, Правоохранительная академия объявляет о начале приема в направления «Следственная деятельность» бакалавриата Академии на 2023/2024 учебный год.
Обучение в бакалавриате Академии по направлению «Следственная деятельность» осуществляется в очной форме обучения и направлено на целевую подготовку кадров путем преподавания профильных и юридических дисциплин, а также организации углубленной стажировки.
Обучение в Академии организуется на узбекском и русском языках, по государственным грантам и на платно-контрактной основе. На выпускников бакалавриата Академии, окончивших обучение по государственным грантам, возлагается обязательство проработать (прослужить) в уполномоченных государственных органах не менее трех лет.
Кандидатам необходимо пройти регистрацию на специальной электронной площадке Агентства по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций (https://my.dtm.uz/) до 15 мая текущего года.