Кибержиноятчиликка қариш курашишга бағишланган қурултой
Ҳуқуқни мухофаза қилиш Академияси ва Бош прокуратура делегацияси Туркия Адлия Академияси томонидан Судьялар ва прокурорларни тайёрлаш Туркий тармоғи доирасида Бурса шаҳрида ташкил қилинган кибержиноятчиликка қариш курашишга бағишланган қурултойда иштирок этди.
Тадбир Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги (TICA), Туркий давлатлар ташкилоти ва Бурса прокуратураси кўмагида ўтказилди.
Маросим Бурса Бош прокурори Рамазон Солмаз, TICAнинг Ташқи алоқалар ва шериклик бошқармаси бошлиғи Уғур Танели, Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби ёрдамчиси Саъди Жафаров, Туркия Адлия академияси президенти Мухиттин Ўздемирларнинг кириш нутқлари билан очилди.
Қурултойда Судьялар ва прокурорларни тайёрлаш Туркий тармоғи иштирокчилари – Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия, шунингдек Венгрия ва Шимолий Кипр Турк Республикасининг прокурорлар ва судъяларини тайёрлайдиган 11 та таълим муассасаси (тузилмаси) ҳамда ушбу давлатларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакилларидан иборат 40 нафар иштирокчи қатнашди.
Қурултой доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ўринбосари У.У.Нигмаджанов “Кибержиноятчиликка қарши курашишда ҳуқуқни қўллаш амалиёти" мавзусида маъруза қилди.
Тадбир якунида иштирокчилар ўртасида кибержиноятчиликка қарши кураш бўйича халқаро ва миллий қонунчилик масалалари юзасидан давра суҳбати ўтказилди.

Курултай по противодействию киберпреступности
Делегация Правоохранительной академии и Генеральной прокуратуры приняла участие в курултае по противодействию киберпреступности, организованном Турецкой Академией юстиции в рамках Турецкой сети подготовки судей и прокуроров в городе Бурса.
Мероприятие организовано при поддержке Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TICA), Организации тюркских государств и прокуратуры Бурсы.
Мероприятие началось со вступительных речей Генерального прокурора Бурсы Рамазана Солмаза, начальника отдела внешних связей и партнерства TICA Угура Танели, помощника Генерального секретаря Организации тюркских государств Саъди Джафарова, президента Турецкой Академии юстиции Мухиттина Оздемира.
В курултае приняли участие более 40 представителей правоохранительных органов и 11 учебных заведений (структур) участников Турецкой сети подготовки судей и прокуроров из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, а также Венгрии и Турецкой Республики Северного Кипра.
В рамках курултая заместитель начальника Правоохранительной академии У.У.Нигмаджанов выступил с докладом на тему: «Правоприменительная практика по противодействию киберпреступности».
В завершение мероприятия состоялся круглый стол по вопросам международного и национального законодательства в сфере противодействия киберпреступности.