Коррупцияга қарши курашиш соҳасида ҳамкорлик янги босқичга кўтарилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6013-сонли ҳамда 2022 йил 28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги ПФ–257-сонли фармонлари билан Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва Коррупцияга қарши курашиш агентлигига коррупцияга қарши курашиш бўйича бир қатор вазифалар юклатилган.
“Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонун, Президент ҳужжатлари, коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат дастурлари ва бошқа ҳужжатларда белгиланган муштарак мақсадлар ва вазифалар ижросининг самарадорлигини ошириш мақсадида жорий йилнинг 6 июнь куни Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси билан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Меморандумнинг асосий мақсади коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳасида ҳамкорликда илмий ва амалий тадқиқотлар олиб бориш, коррупция ҳолатининг тизимли таҳлилини амалга ошириш, бу соҳадаги ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг сабаб ва шарт-шароитларини аниқлаш ва бартараф қилиш, аҳоли ва давлат хизматчиларининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, коррупцияга қарши таълим ва малака ошириш тизимини жорий қилиш, халқаро рейтингларда Ўзбекистон кўрсаткичларини яхшилаш учун саъй-ҳаракатларни бирлаштиришдан иборат.
Академия ва Агентлик ҳамкорлик меморандумига асосан БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси қоидаларини, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти Коррупцияга қарши тармоғининг Истанбул ҳаракатлар режаси тавсияларини миллий қонунчиликка сингдириш фаолиятини ривожлантиради, шунингдек ушбу Конвенция обзорларида ва ИҲТТнинг тавсиялари мониторингида Ўзбекистоннинг ижобий натижаларга эришишга қаратилган тадбирларни амалга оширади.
Тантанали руҳда ўтган маросимда Меморандумда белгиланган мақсад ва вазифаларга эришиш мақсадида тарафлар томонидан 2023 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар режаси имзоланиб тасдиқланди.

Сотрудничество в сфере противодействия коррупции выходит на новый уровень
Указами Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года № УП–6013 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан», от 2022 года 28 ноября № УП–257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на Правоохранительную академию и Агентство по противодействию коррупции возложен ряд задач по противодействию коррупции.
В целях повышения эффективности совместной деятельности по реализации Закона «О противодействии коррупции», актов Президента, государственных программ в сфере противодействия коррупции и других документов 6 июня текущего года состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между Правоохранительной академией и Агентством по противодействию коррупции.
Основной целью Меморандума является проведение совместных научно-практических исследований, осуществление системного анализа состояния коррупции, выявление и устранение причин и условий совершения правонарушений в данной сфере, повышение правового сознания и правовой культуры населения и государственных служащих, формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции, внедрение системы антикоррупционного образования и повышения квалификации, объединение стремлений в улучшения показателей Узбекистана в международных рейтингах .
Академией и Агентством на основе Меморандума о сотрудничестве будет развита деятельность по имплементации в национальное законодательство положений Конвенции ООН против коррупции, рекомендаций Стамбульского плана действий Антикоррупционной сети Организации экономического сотрудничества и развития, а также реализовываться меры, направленные на достижение положительных результатов страны в рамках проводимых обзоров по Конвенции и мониторингов рекомендаций ОЭСР.
Также, в ходе мероприятия сторонами подписан и утвержден план мероприятий на 2023 год по достижению целей и задач, предусмотренных Меморандумом о сотрудничестве.