Кибергигиенанинг концептуал асосларига бағишланган маҳорат дарси
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида анъанавий “Фан соати” доирасида ю.ф.д, профессор С.С.Гулямов томонидан “Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларида кибергигиенанинг концептуал асослари” мақоласи мисолида илмий тадқиқотлар ўтказиш ва индексланган Scopus журналларида нашр этиш методологиясига бўйича маҳорат дарси ўтказилди.
Онлайн шаклда ташкил этилган ушбу тадбирда Академия, ТДЮУ, Жамоат хавфсизлиги университети, Инсон ҳуқуқлари миллий маркази, Судьялар олий мактаби, ИИВ Академияси ҳамда Давлат ва ҳуқуқ институтининг докторантлари, мустақил изланувчилари ва магистратура тингловчилари қатнашди.
Маҳорат дарси доирасида илмий мақолаларга қўйилаётган замонавий талаблар ва уларни расмийлаштириш тартиблари, бу борада ахборот технологиялари соҳасидаги ютуқлардан унумли фойдаланишга оид янгиликлар бўйича батафсил маълумотлар берилди. Киберҳуқуқ бўйича янги ихтисослик очиш режалаштирилаётганлиги иштирокчиларда алоҳида қизиқиш уйғотди.
Тадбир баҳс-мунозараларга бой тарзда ўтиб, иштирокчилар ўзларининг қизиқтирган саволларига жавоб олдилар.

Мастер-класс, посвященный концептуальным основам кибергигиены
В Правоохранительной академии в рамках устоявшейся практики проведения «Научного часа», д.ю.н., профессором С.С.Гулямовым проведен мастер-класс по методике проведения научных исследований и публикации в журналах, индексируемых в Scopus на примере статьи «Концептуальные основы кибергигиены в правоохранительных органах».
В мероприятии, организованном в режиме онлайн, приняли участие докторанты, самостоятельные соискатели и слушатели магистратуры Академии, ТГЮУ, Университета общественной безопасности, Национального центра по правам человека, Высшей школы судей, Академии МВД и Института государства и права.
В ходе мастер-класса представлена ​​подробная информация о современных требованиях к научным статьям, порядке их оформления, а также вопросах эффективного использования при этом передовых информационных технологий. Отдельный интерес у участников вызвала возможность внедрения новой специализации по киберправу.
Мероприятие сопровождалось активной дискуссией, участники получили ответы на интересующие их вопросы.