Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан профессор-ўқитувчиларнинг педагогик маҳоратини ошириш, таълим жараёнига инновацион технологиялар ва методикаларни жорий этиш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Мазкур йўналишда Академияда навбатдаги семинар-тренинг Тошкент давлат юридик университетининг трансформация бўлими бошлиғи, ю.ф.ф.д. Б.Қосимов иштирокида “Юридик кадрлар тайёрлашда интерактив таълим методларини қўллаш масалалари” мавзусида ташкил этилди.
Семинар-тренингда олий таълим муассасаларида танқидий ва креатив фикрлаш, тизимли таҳлил қилиш, қарор қабул қилиш кўникмаларига эга бўлган юқори малакали юридик кадрларни тайёрлашда интерактив таълим методларини қўллашнинг аҳамияти ва долзарблиги, интерактив методларининг турлари, мазмун-моҳияти ҳамда ўқув жараёнида қўллаш методикаси ҳақида интерактив маъруза қилинди. Тадбирда “Think-Pair-Share”, “Each one - Teach one”, “Give one - Get one” каби интерактив таълим методларини қўллаш юзасидан амалий тавсиялар берилиб, қатнашчилар иштирокида амалий машқлар бажарилди.

Правоохранительной академией проводится системная работа по повышению педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава, внедрению инновационных методов и технологий в учебный процесс.
Очередной семинар-тренинг в Академии проведен с участием начальника отдела трансформации Ташкентского государственного юридического университета, д.ф.ю.н. Б.Касимова на тему: «Вопросы использования интерактивных образовательных методов в подготовке юридических кадров».
В ходе мероприятия отмечена важность и актуальность использования интерактивных образовательных методов, их содержание, эффективность методики их использования в образовательном процессе в высших учебных заведениях в процессе подготовки квалифицированных юридических кадров, обладающих навыками критического и творческого мышления, системного анализа и принятия решений. Участникам даны практические рекомендации по использованию интерактивных образовательных методов, таких как “Think-Pair-Share”, “Each one - Teach one”, “Give one - Get one”, а также выполнены практические занятия с участием профессорско-преподавательского состава.