“Криминалистика ва суд экспертизаси билимдони” мавзусида викторина ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Криминалистика ва суд экспертизаси билимдони” мавзусида викторина  ўтказилди.
Викторинада “Профессионал терговчилар” тўгараги, “Ёш криминалистлар” илмий мактаби аъзолари, Академия бакалавриатининг “Тергов фаолияти” мутахассислигида таҳсил олаётган талаба ёшлар иштирок этди.
Викторина уч босқичда ўтказилиб, уларнинг биринчиси – “Ашёвий далилларни қадоқлаш”, иккинчи босқич – “Расмдаги жумбоқни топинг”, учинчи босқич – “Ашёвий далилларни топиш” бўлиб, ҳар бир шарт мусобоқа тарзида ўтказилди.
Викторина якуни бўйича “Фемида” гуруҳи 1-ўрин, “Криминалист” гуруҳи 2-ўрин, “Эксперт” гуруҳи 3-ўринни қўлга киритди.

A quiz was held on the topic "Expert of Criminology and Forensic Expertise"
A quiz was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan on "Knowledge of Criminology and Forensic Expertise".
Members of the "Professional Investigators" circle, "Young Criminalists" scientific school, and students of the Academy's bachelor's degree in "Investigative activity" took part in the quiz.
The quiz was conducted in three stages, the first of which was "Packaging Evidence", the second stage was "Find the puzzle in the picture", and the third stage was "Finding Evidence", each condition was conducted in a competitive manner.
At the end of the quiz, the "Themida" group won the 1st place, the "Criminalist" group won the 2nd place, and the "Expert" group won the 3rd place.
At the end of the event, students who actively participated in the quiz were awarded with certificates of honor.