Ҳудудларда сайёр семинарлар ташкил қилинмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан ҳудудий ички ишлар органлари, прокуратура ҳамда Миллий гвардия бўлинмалари ходимларининг билим ва кўникмаларини ошириш юзасидан сайёр семинарлар ташкил қилинмоқда.
Академия ходимлари О.В.Ким ва Э.Х.Рахмановлар томонидан Тошкент вилояти маҳкама ҳамда ҳудудий ИИБ ходимлари учун “Криминоген вазиятни барқарорлаштириш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикасини амалга ошириш ҳамда ушбу соҳадаги муаммолар” мавзусида навбатдаги семинар ўтказилди.
Семинар давомида вояга етмаган ёшлар ва хотин-қизлар томонидан содир этиладиган жиноятларнинг олдини олишда ижтимоий профилактикани амалга оширишнинг замонавий механизмлари, шунингдек “Миранда қоидаси” ва “Айбсизлик Презумпцияси” конституциявий нормаларига амал қилиш каби долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, семинар доирасида амалиётда учрайдиган муаммолар, жумладан, идоралараро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди ва уларни ҳал этиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқилди.

Проводятся выездные семинары в регионах
Правоохранительной академией Республики Узбекистан в регионах страны проводятся выездные семинары по повышению квалификации и профессиональных навыков региональных сотрудников органов внутренних дел, прокуратуры и Национальной гвардии.
Очередной семинар на тему: «Актуальные проблемы стабилизации криминогенной обстановки и профилактики правонарушений» проведен сотрудниками Академии О.В.Ким и Э.Х.Рахмановым в УВД Ташкентской области для сотрудников областного аппарата и районных отделений внутренних дел.
В ходе семинара изучены современные механизмы осуществления социальной профилактики в предупреждении преступлений среди женщин и несовершеннолетних, а также рассмотрены вопросы соблюдения конституционных норм касательно применения «Правил Миранды», «Презумпции невиновности» и др.
Также, в рамках семинара обсуждены существующие на практике проблемы, в том числе в вопросах межведомственного взаимодействия, и выработаны предложения по их решению.