“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси ижросида амалга оширилаётган ишлар
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида юртимизда кузги дарахт экиш мавсумида кўкаламзорлаштириш ишлари жадал суратлар билан амалга оширилмоқда.
Мазкур жараёнда прокуратура органлари, шу жумладан Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари ҳам фаол иштирок этиб, яшил майдонларни кенгайтиришга ўзларининг муносиб ҳиссаларини қўшиб келмоқдалар.
2023 йил 24 ноябрь куни Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари томонидан “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Академия ҳудудида  мевали ва манзарали дарахтлар экиш ишлари олиб борилди.
Дарахтлар ҳудуднинг иқлим шароитидан келиб чиқиб, боғлар ҳосил қилиш ва кўкаламзорлаштиришни назарда тутган ҳолда танлаб олинди. Экилган кўчатлар мунтазам равишда агротехник талаблар асосида парвариш қилиниб, минерал ва органик ўғитлар билан озиқлантирилади ва зараркунандалардан ҳимоя қилиб борилади.
Аҳамиятлиси, шу куни кўкаламзорлаштириш ишлари Академия яқинида жойлашган “Собиробод” МФЙ ҳудудида ҳам давом эттирилиб, ўнлаб мевали ва манзарали дарахт кўчатлари экилди.

Работа в рамках реализации общенационального проекта «Яшил макон»
На сегодняшний день в нашей стране продолжается осенний сезон посадки саженцев в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
Сотрудники органов прокуратуры, в том числе Правоохранительной академии вносят достойный вклад в процессы озеленения и увеличения площади зеленых насаждений.
24 ноября 2023 года сотрудники Правоохранительной академии посадили на территории Академии саженцы плодовых и декоративных деревьев в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
Деревья подбирались исходя из климатических условий местности, с учетом создания садов и ландшафтного дизайна. За высаженной рассадой будут ухаживать согласно агротехническим требованиям, подкармливать минеральными и органическими удобрениями, защищают от вредителей.
Следует отметить, что работы по озеленению в этот день также проведены на территории близлежащего МСГ «Собиробод», где высажены десятки саженцев плодовых и декоративных деревьев.