Прокуратура фаолиятини психологик таъминлаш бўйича вебинар
Бош прокуратура Академияси томонидан прокуратура органлари фаолиятини психологик таъминлаш ва хизматга касбий психологик танлаш бўйича ишлар халқаро мутахассисларни жалб қилган ҳолда амалга оширилмоқда.
Академиянинг халқаро ҳамкорлик фаолияти доирасида, прокуратура органларида психологик менеджментни тадбиқ қилиш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида, Академияда видеоконференция шаклидаги ишчи вебинарлар ташкил этилган бўлиб, унда М.В.Ломоносов номидаги Москва Давлат университетининг профессори, психология фанлари доктори Т.Ю.Базаров иштирок этди.
Ушбу тадбирда Академия раҳбарияти, прокуратура фаолиятини психологик таъминлаш бўлими ва Академиянинг бошқа бўлим ходимлари иштирок этдилар.
Иштирокчилар раҳбарлик лавозимларига кадрлар заҳираси тизимини яратиш, прокурор-тергов ходимларининг юқори ва ўрта бўғин раҳбарлари компетенциялари моделини ишлаб чиқиш масалаларини муҳокама қилдилар.
Мутахассисларнинг алоҳида эътибори прокурорнинг раҳбар сифатида эга бўлиши лозим бўлган малака ва компетенциялар таркибини ишлаб чиқишга қаратилди. Айнан шу компетенцияларнинг прокуратура органлари раҳбарлигига номзодларни баҳолашда қўллаш масаласи алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Ушбу тематика доирасидаги навбатдаги вебинар сентябрь ойида ўтказилиши режалаштирилган.  Курс натижасида замонавий талабларни ҳисобга олган ҳолда прокуратура фаолиятини психологик қўллаб-қувватлаш сифатини ва самарадорлигини оширишга қаратилган тавсиялар ишлаб чиқилиши кўзда тутилган.

Вебинар по вопросам психологического обеспечения деятельности прокуратуры
Академией Генеральной прокуратуры проводится работа по обеспечению психологического сопровождения деятельности органов прокуратурыи проведению профессионального психологического отбора кандидатов на службу с привлечением зарубежных специалистов.
В рамках международного сотрудничества Академии, с целью выработки рекомендаций по внедрению психологического менеджмента в органах прокуратуры в Академии организован курс рабочих вебинаров посредством видеоконференцсвязи с участием одного из ведущих специалистов в области психологии менеджмента, профессора МГУ,  доктора психологических наук, Т.Ю.Базаровым.
В вебинаре приняли участие руководство Академии сотрудники Отдела психологического обеспечения деятельности прокуратуры и других подразделений Академии.
Участники обсудили вопросы создания системы подготовки резерва на руководящие должности, выработки модели компетенций прокурорско-следственных кадров руководящего и среднего звена.
В частности, были рассмотрены основные принципы, источники и этапы создания резерва кадров на руководящие должности, комплексные технологии и программы формирования управленческого резерва.
Особое внимание специалистов было уделено вопросам составления перечня навыков и компетенций, которыми должен обладать прокурор как руководитель, а также кандидаты на замещение руководящих должностей в органах прокуратуры.
Проведение следующего вебинара по данной тематике запланировано на сентябрь. По итогам курса будут выработаны рекомендации, направленные на повышение качества и эффективности психологического сопровождения прокурорской деятельности с учетом современных требований.