Магистратура тингловчилари Божхона расмийлаштируви марказида бўлишди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасининг “Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича сиртқи таълим шаклида таҳсил олаётган тингловчиларининг Божхона қўмитасида бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Божхона маъмуриятчилигини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2022 йил 27 апрелдаги ПФ–122-сон Фармонига мувофиқ ишга туширилган Божхона расмийлаштируви марказига ташрифи бўлиб ўтди.
Божхона расмийлаштируви марказида тингловчилар Маълумотларни қайта ишлаш маркази, Марказлаштирилган масофавий электрон декларациялаш пости, “Call-марказ”, Таргетлаш ва хавфларни мониторинг қилиш бошқармаси фаолияти билан танишдилар.
Ўзбекистон ва Жаҳон божхона ташкилоти ўртасидаги фаол ҳамкорликнинг янги намунаси бўлган Марказий божхона лабораторияси ҳам тингловчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Тингловчилар божхона соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва қўлга киритилаётган ютуқ ва тажрибалар билан бирга, тизимда хизмат қилаётган ходимларнинг амалий тажрибаларини илмий тадқиқотларга кенг жалб қилиш юзасидан батафсил маълумотлар олишди.

Слушатели магистратуры посетили Центр таможенного оформления
Слушатели магистратуры Правоохранительной академии Республики Узбекистан, обучающиеся в заочной форме по специальности "Прокурорская деятельность", посетили Таможенный комитет и ознакомились с деятельностью Центра таможенного оформления, созданного в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года №УП–122 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию таможенного администрирования».
В Центре слушатели ознакомились с деятельностью поста удаленного электронного декларирования, центра обработки данных, колл-центра, отделов таргетирования и управления рисками.
Особый интерес слушателей вызвала Центральная таможенная лаборатория – новый пример активного сотрудничества Узбекистана и Всемирной таможенной организации.
Слушатели получили подробную информацию о проводимой в таможенной сфере работе, о достижениях и накопленном опыте, а также взаимообмене научных исследований и практического опыта сотрудников, работающих в системе.