Мазкур фаолият доирасида Академияда Тошкент давлат юридик университети профессори, ю.ф.д. О.Нарзуллаев иштирокида Талабалар билимини баҳолашда очиқлик, шаффофлик, ҳалоллик ва адолатни таъминлаш мезонлари мавзусида навбатдаги семинар-тренинг ташкил этилди.
Семинар-тренингда  талабалар билимини баҳолашда  эътибор қаратилиши лозим бўлган жиҳатлар, баҳолашда аниқлик, ҳаққонийлик, ишончлилик, шаффофликни таъминлаш масалалари ҳамда талабалар билимини холис ва адолатли баҳолаш нималарга этибор бериш кераклиги юзасидан тушунчалар бериб ўтилди.
Шунингдек, талабалар билим, кўникма ва малакаларни шакллантириш мезонлари  ҳамда талабалар томонидан бажарилган назорат ишларида плагиатни олдини олиш учун қандай чоралар кўриш кераклиги ҳақида маъруза қилинди.

The next training on improving the pedagogical skills of professors and teachers
Consistent and systematic work is being carried out at the Law Enforcement Academy to improve the pedagogical skills of professors and teachers, and to introduce innovative technologies and methods into the educational process.
Within the framework of this activity, the professor of Tashkent State University of Law, Ph.D. With the participation of O. Narzullaev, the next seminar training was organized on the topic "Criteria for ensuring openness, transparency, honesty and justice in the evaluation of students' knowledge".
In the seminar training, the aspects that should be paid attention to in the assessment of students' knowledge, the issues of ensuring accuracy, truthfulness, reliability, and transparency in the assessment, as well as what to pay attention to in an impartial and fair assessment of students' knowledge, were given.
It was also reported on the criteria for the formation of students' knowledge, skills, and abilities, as well as what measures should be taken to prevent plagiarism in the supervision work performed by students.