Олий таълим соҳасида коррупцияга қарши курашиш мавзусида семинар ўтказилди
Олий таълим соҳасида фаолият кўрсатувчи ходимларнинг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигида “Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг ёшлар келажагига таъсир қилувчи салбий оқибатлари” мавзусидаги семинар ўтказилди.
Тадбирда Билим ва малакаларни ошириш агентлиги ҳамда онлайн шаклда унинг ҳудудий бўлимларининг барча ходимлари иштирок этди.
Семинарда асосий маърузачи сифатида иштирок этган Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи Х.Турсунбеков томонидан ўзининг “Олий таълим жараёнидаги коррупциявий ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик масалалари” мавзусида чиқишида соҳада учраб турадиган коррупциявий ҳуқуқбузарликлар, охирги йиллар давомида таълим соҳасида содир этилган коррупциявий жиноятларни статистик маълумотлар ва аниқ мисоллар орқали ёритилиб, келгусида бундай ҳуқуқбузарикларга йўл қўймаслик бўйича таклифлар берилди.

A seminar on combating corruption in higher education was held
In order to improve the knowledge of higher education staff on anti-corruption issues, a seminar on the topic was organized at the Agency for Assessment of Knowledge and Qualifications under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation: "The impact of the negative consequences of corruption offenses and crimes on the future of youth."
The event was attended by employees of the Agency for the Assessment of Knowledge and Qualifications, as well as employees of territorial divisions in an online format.
The head of the Scientific and Educational Anti-Corruption Center of the Academy, who spoke at the seminar as the main speaker, H.Tursunbekov explained in detail to the participants the issues of responsibility for corruption offenses in the field of higher education. In particular, the report analyzes corruption cases in the field of higher education, provides statistical data and specific examples of offenses committed in the field of higher education in recent years, as well as a number of proposals to prevent such offenses in the future.