Олий таълим соҳасида коррупцияга қарши курашиш мавзусида семинар ўтказилди
Олий таълим соҳасида фаолият кўрсатувчи ходимларнинг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигида “Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг ёшлар келажагига таъсир қилувчи салбий оқибатлари” мавзусидаги семинар ўтказилди.
Тадбирда Билим ва малакаларни ошириш агентлиги ҳамда онлайн шаклда унинг ҳудудий бўлимларининг барча ходимлари иштирок этди.
Семинарда асосий маърузачи сифатида иштирок этган Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи Х.Турсунбеков томонидан ўзининг “Олий таълим жараёнидаги коррупциявий ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик масалалари” мавзусида чиқишида соҳада учраб турадиган коррупциявий ҳуқуқбузарликлар, охирги йиллар давомида таълим соҳасида содир этилган коррупциявий жиноятларни статистик маълумотлар ва аниқ мисоллар орқали ёритилиб, келгусида бундай ҳуқуқбузарикларга йўл қўймаслик бўйича таклифлар берилди.

Проведен семинар по борьбе с коррупцией в сфере высшего образования
В целях совершенствования знаний сотрудников сферы высшего образования по вопросам противодействия коррупции в Агентстве по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций организован семинар на тему: «Влияние негативных последствий коррупционных правонарушений и преступлений на будущее молодежи».
В мероприятии приняли участие сотрудники Агентства по оценке знаний и квалификаций, а также в онлайн формате сотрудники территориальных подразделений.
Выступивший на семинаре в качестве основного докладчика начальник Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии Х.Турсунбеков подробно разъяснил участникам вопросы ответственности за коррупционные правонарушения в сфере высшего образования. В частности, в ходе доклада проанализированы коррупционные случаи в сфере высшего образования, приведены статистические данные и конкретные примеры по правонарушениям, совершенным в сфере высшего образования за последние годы, а также озвучен ряд предложений по недопущению подобных правонарушений в будущем.