«Ёш экологлар» тўгараги аъзолари томонидан дарахт экиш акцияси ўтказилди
Сўнгги йилларда мамлакатимизда экологик хавфсизликни таъминлаш, экологик вазиятни яхшилаш, ўсимлик дунёсини асраб-авайлаш, чиқиндиларнинг инсонлар соғлиғига зарарли таъсирини олдини олиш, санитария ва экологик ҳолат сифатини ошириш учун қулай шарт-шароит яратиш бўйича комплекс чора-тадбирлар изчил амалга оширилмоқда.
Бу борада бутун мамлакат миқёсида амалга оширилаётган «Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси республикамиз ҳудудида ўсимлик дунёсини кўпайтириш, атмосфера ҳавосини тозалаш ва чанг-тўзонларни олдини олишда муҳим ўрин тутмоқда.
Шу мақсадда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан яшиллик даражасини ошириш ва кўкаламзорлаштириш бўйича тадбирларни ташкиллаштириш, ёшлар ўртасида экологик таълим ва маданиятни юксалтириш, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги тизимли муаммоларни бартараф этиш бўйича таклифлар тайёрлаш, шу билан бирга экологик ҳаракатларда талабаларнинг фаол иштирок этишларини таъминлаш мақсадида «Ёш экологлар» тўгараги ташкил этилиб, тўгарак аъзолари томонидан қатор тадбирлар амалга ошириб келинмоқда.
Жумладан, ушбу тўгарак аъзолари «Табиатни асрайлик» шиори остида ўтказилган дарахт экиш акциясида иштирок этиб, тадбир доирасида «Ёш экологлар» томонидан Юнусобод тумани «Собиробод» маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида 50 дан ортиқ манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экилди.

Проведена акция по посадке деревьев членами кружка «Юные экологи»
В последние годы в нашей стране последовательно реализуются комплексные меры по обеспечению экологической безопасности, улучшению экологической обстановки, сохранению растительного мира, предотвращению вредоносного воздействия отходов на здоровье человека, созданию благоприятных условий для улучшения качества санитарии и состояния окружающей среды.
В этом плане реализуемый в масштабах всей страны общенациональный проект «Яшил макон», играет важную роль в увеличении растительного мира на территории нашей республики, очистке атмосферы и предотвращении запыления.
С целью подготовки дальнейших предложений по организации мероприятий по повышению уровня озеленения, повышению экологической культуры молодежи, разработки предложений по решению системных проблем в области экологии и охраны окружающей среды, а также обеспечения активного участия студентов в экологических акциях в Правоохранительной академией Республики Узбекистан создан кружок «Юные экологи», членами которого проводится ряд мероприятий.
В частности, члены кружка приняли активное участие в акции по посадке деревьев, проведенной под девизом «Сохраним природу», в рамках которой «Юными экологами» на территории махалли «Собирабад», Юнусабадского района посажено более 50 саженцев декоративных и фруктовых деревьев.