Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан киберспорт бўйича мусобақа ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 16 ноябрдаги “Киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори ижросини таъминлашга қаратилган ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, талаба-ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, киберспортни хавфсиз ривожлантириш ва оммалаштириш бўйича экотизим яратиш, мусобақалар ва турнирларни тизимли равишда ўтказиш орқали иқтидорли ёшларни аниқлаш, танлаш ва саралаш мақсадида киберспортнинг CS:2 йўналиши бўйича Академия чемпионати ташкил этилди.
Чемпионатда жами 6 та жамоа иштирок этиб, муросасиз кечган ўйин натижаларига кўра Alfa жамоаси фахрли биринчи, Tanjiro жамоаси иккинчи ҳамда Nevermore жамоаси учинчи ўринларни қўлга киритишди.
Ғолиб Alfa жамоаси Олий таълим муассасалари талабалари ўртасида киберспорт бўйича “Uzbekistan Esports Championship” республика чемпионатида иштирок этади.

Правоохранительной академией организован турнир по киберспорту
В рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 16 ноября 2022 года «О дополнительных мерах по развитию и популяризации киберспорта» в Правоохранительной академии организован турнир по киберспорту.
Турнир организован по направлению CS:2 в целях эффективной организации досуга молодежи, выявления и отбора одаренной молодежи в процессе соревнований и турниров, создания экосистемы по безопасному развитию и популяризации киберспорта.
В турнире участвовали 6 команд, по результатам серии игр и конкурентной борьбы первое место заняла команда Alfa, второе место – команда Tanjiro и тертье место – команда Nevermore.
Победившая команда Alfa будет представлять Академию в республиканском чемпионате «Uzbekistan Esports Championship» среди студентов высших учебных заведений.