Темурийлар тарихи музейида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Темурийлар тарихи музейида буюк давлат арбоби ва саркарда Амир Темур таваллуд топган кунининг 688 йиллиги муносабати билан “Темурийлар давридаги ҳуқуқий давлатнинг ўзига хос жиҳатлари” мавзусида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда Академия ходимлари ва талабадари, темуршунос олимлар, тарихчилар иўтирок этдилар.
Мазкур тадбирда тарих фанлари доктори, профессор Ш.Ўлжаева “Амир Темур салтанатининг давлат бошқарув тизими” мавзусида маъруза қилди. Ўзбекистон Республикаси ФА Абу Райхон Беруний номидаги Шарқшунослик институти етакчи илмий ходими, манбашунос, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби, тарих фанлари доктори О.Бўриев “Соҳибқирон Амир Темур – Адолат тимсоли” мавзусида, ФА Темурийлар тарихи давлат музейи етакчи илмий ходими, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, Т.Хайит “XV асрда Амир Темурнинг дунёни бошқариш концепцияси” мавзусидаги маърузалар билан иштирок этишди.
Тадбир ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида етук малакали мутахассисларни тайёрлашда  муҳим аҳамият касб этиб, тадбир давомида буюк саркарда Соҳибқирон Амир Темурнинг хаёти, сиёсий ва ижтимоий фаолияти, Темурийлар даври давлатчилиги, бошқарув тизими, давлат тизимини мустаҳкамлаш ва бошқаришдаги тартиб интизом, қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари, фан, таълим ва маданият, савдо-сотиқ ва ҳунармандчиликни ривожланиши, мамлакат ҳимоясини амалга оширилган ишлар, ўзбек миллий давлатчилиги тараққиётида Темурийлар давлатининг ўзига хос хусусиятлари ва аҳамияти ҳақида батафсил тушунчалар бериб ўтилди.

A spiritual and educational event was held in the Museum of the History of Timurids
The event "The Special Aspects of the Legal State in the Timurid Era" took place at the Timurid History Museum on the occasion of the 688th anniversary of the birth of Amir Timur, the great ruler and statesman. The event was organized by the Academy of the Prosecutor General's Office to commemorate this significant historical figure.
The event was attended by the staff and students of the Academy, as well as prominent scholars, historians, and experts on Timurid history. Dr. Sh. Uljayeva, a professor of history, delivered a lecture on "The Governance System of the Amir Timur Sultanate." Dr. O. Boriev, a recipient of the "Order of Labor Glory" and a leading scholar at the Abu Rayhon Beruni Institute of Oriental Studies of the Republic of Uzbekistan, presented on "Sohibqiron Amir Timur – An Example of Justice." Additionally, T. Khayit, an expert from the Timurid History State Museum, and a member of the Uzbekistan Writers' Union, participated with presentations on "Amir Timur's Concept of World Governance in the 15th Century."
The event served as an important platform for training highly qualified specialists in the field of legal protection and provided detailed insights into various aspects of Amir Timur's life, political and social activities, the governance system of the Timurid era, strengthening the state system, maintaining order and discipline, legal and judicial issues, as well as advancements in science, education, culture, trade, and craftsmanship during the Timurid reign. The presentations also highlighted the unique characteristics and significance of the Timurid state in the development of Uzbek national statehood.