Темурийлар тарихи музейида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Темурийлар тарихи музейида буюк давлат арбоби ва саркарда Амир Темур таваллуд топган кунининг 688 йиллиги муносабати билан “Темурийлар давридаги ҳуқуқий давлатнинг ўзига хос жиҳатлари” мавзусида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда Академия ходимлари ва талабадари, темуршунос олимлар, тарихчилар иўтирок этдилар.
Мазкур тадбирда тарих фанлари доктори, профессор Ш.Ўлжаева “Амир Темур салтанатининг давлат бошқарув тизими” мавзусида маъруза қилди. Ўзбекистон Республикаси ФА Абу Райхон Беруний номидаги Шарқшунослик институти етакчи илмий ходими, манбашунос, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби, тарих фанлари доктори О.Бўриев “Соҳибқирон Амир Темур – Адолат тимсоли” мавзусида, ФА Темурийлар тарихи давлат музейи етакчи илмий ходими, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, Т.Хайит “XV асрда Амир Темурнинг дунёни бошқариш концепцияси” мавзусидаги маърузалар билан иштирок этишди.
Тадбир ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида етук малакали мутахассисларни тайёрлашда  муҳим аҳамият касб этиб, тадбир давомида буюк саркарда Соҳибқирон Амир Темурнинг хаёти, сиёсий ва ижтимоий фаолияти, Темурийлар даври давлатчилиги, бошқарув тизими, давлат тизимини мустаҳкамлаш ва бошқаришдаги тартиб интизом, қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари, фан, таълим ва маданият, савдо-сотиқ ва ҳунармандчиликни ривожланиши, мамлакат ҳимоясини амалга оширилган ишлар, ўзбек миллий давлатчилиги тараққиётида Темурийлар давлатининг ўзига хос хусусиятлари ва аҳамияти ҳақида батафсил тушунчалар бериб ўтилди.

Духовно-просветительское мероприятие в Государственном музее истории Тимуридов
Правоохранительной академией в Государственном музее истории Тимуридов организовано духовно-просветительское мероприятие, приуроченное к 688-й годовщине со дня рождения великого государственного деятеля и полководца Амира Темура на тему: «Особенности правового государства в эпоху Тимуридов».
В мероприятии участвовали сотрудники и студенты Академии, ученые, историки тимуроведы.
С докладом на тему: «Система государственного управления периода правления Амира Темура» выступила доктор исторических наук, профессор Ш.Олжаева. Ведущий научный сотрудник Института востоковедения им. Абу Райхана Беруни АН, источниковед, кавалер ордена «Трудовая слава», доктор исторических наук О.Буриев проинформировал участников о деятельности великого предка по обеспечению справедливости в государственном правлении, ведущий научный сотрудник Государственного музея истории Тимуридов АН, член Союза писателей Узбекистана, Т.Хайит, озвучил доклад на тему: «Концепция мирового управления Амира Темура в XV веке».
Мероприятие явилось значимым событием для студентов – будущих работников правоохранительных органов по изучению опыта и наследия великого государственного деятеля, многогранной деятельности полководца, главы государства, основателя империи, общественного и политического деятеля. Изучение основ государственности эпохи Тимуридов, системы управления, правопорядка, законодательных и судебных вопросов, деятельности по развитию науки, образования и культуры, торговли и ремесленничества способствовало более глубинному пониманию истории государственности и права в нашей стране.