Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғининг (ARIN–WCA) Умумий йиллик йиғилиши ўтказилди
Вена шаҳрида (Австрия) БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси штаб-квартирасида Эрон давлати раислигида Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро ноформал тармоғига (ARIN-WCA) аъзо давлатларнинг Умумий йиллик йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси – ARIN-WCA тармоғининг доимий Котибияти вазифасини амалга ошириши доирасида БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда ташкиллаштирилди.
Йиғилишни ўтказишдан асосий мақсад – 2023 йилда мазкур тармоқ доирасида амалга оширилган ишларни сарҳисоб қилиш, шунингдек жиноий активларни қайтариш борасида идоралараро халқаро ҳамкорликни янада кенгайтириш ҳисобланади.
Умумий йиллик йиғилишда 10 га яқин давлатдан 30 дан ортиқ вакил, хусусан, Бельгия, Британия, Озарбайжон, Нидерландия, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон, Эрон давлатларининг прокуратура, ички ишлар, ташқи ишлар, адлия, молиявий разведка, коррупцияга қарши курашиш ва тергов идораларининг масъул ходимлари, шунингдек CARIN (Европол) ва GlobE тармоқлари котибиятлари вакиллари ҳамда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Жаҳон банки (StAR) экспертлари иштирок этишди.
Тадбирда ARIN-WCA тармоғига аъзо давлатларнинг жиноий активларни қайтариш соҳасида амалга оширган ишлари, тармоқни самарали бошқариш ва унинг доирасида ҳамкорликни кенгайтириш масалалари, амалиётдаги мавжуд муаммоларнинг муҳокамаси бўлиб ўтди. Йиғилиш иштирокчилари томонидан шунингдек активларни қайтариш соҳасидаги ижобий тажриба ва амалиётлари юзасидан тақдимотлари амалга оширилди.
Бундан ташқари йиғилиш доирасида ARIN-WCA тармоғига аъзо давлатлар вакиллари учун “Жиноий активларни қайтариш – тергов ҳаракатлари ҳамда активларни қайтариш офислар фаолияти” мавзусида семинар-тренинг ташкил қилиниб, унда CARIN тармоғи (Европол), БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Бельгия, Британия, Нидерландия экспертлари активларни қайтариш офислари томонидан активларни қайтариш самарали механизмлари ва воситалари тўғрисида тақдимотларини қилишиб, мазкур соҳада ўз тажриба ва амалиётлари билан ўртоқлашишди.
Тадбирлар ишчан ва информатив тарзда ўтказилиб, иштирокчилар активларни қайтариш соҳасида фаол ҳамкорлик қилишга ҳамда ARIN-WCA тармоғини келгусида янада ривожлантиришга тайёр эканликларини билдиришди.

The Annual general meeting of the Interagency Network for Asset Recovery in Western and Central Asia (ARIN–WCA) was held
At the headquarters of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) in Vienna (Austria) The Annual General Meeting of the participating States of the Informal Interagency Network for Asset Recovery in Western and Central Asia (ARIN-WCA) was held under the chairmanship of Iran.
The meeting was organized by the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, which serves as the Secretariat of the ARIN-WCA network together with UNODC.
The main purpose of the event is to summarize the work done in this area in 2023, as well as further expand interdepartmental international cooperation on the return of criminal assets.
More than 30 delegates from 10 countries attended the event including employees of the Prosecutor's Office, internal affairs, foreign affairs, justice, financial intelligence, anti-corruption and investigative agencies of Azerbaijan, Belgium, Britain, Iran, the Netherlands, Pakistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, representatives of the Secretariats of the CARIN (Europol) and GlobE networks, as well as experts from UNODC, OSCE and the World Bank (StAR).
The meeting discussed the work done by the ARIN-WCA member countries in the field of criminal asset recovery, issues of effective network management and expansion of cooperation within its framework, and problems in practice. The participants presented best practices and successful asset recovery practices.
Also, within the framework of the general meeting, a training seminar was organized for representatives of the participating countries of the ARIN-WCA network on the topic: "Recovery of criminal assets – investigation and activities of asset recovery offices", in which experts from the CARIN network (Europol), UNODC, Belgium, Britain, the Netherlands presented effective mechanisms and legal tools for asset recovery from foreign countries by asset recovery offices, as well as shared their experience and best practices in this area.
In general, the events were held in a working and informative atmosphere, as a result of which the participants expressed their readiness for further active cooperation in the field of asset recovery and the development of ARIN-WCA.