Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғининг (ARIN–WCA) Умумий йиллик йиғилиши ўтказилди
Вена шаҳрида (Австрия) БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси штаб-квартирасида Эрон давлати раислигида Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро ноформал тармоғига (ARIN-WCA) аъзо давлатларнинг Умумий йиллик йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси – ARIN-WCA тармоғининг доимий Котибияти вазифасини амалга ошириши доирасида БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда ташкиллаштирилди.
Йиғилишни ўтказишдан асосий мақсад – 2023 йилда мазкур тармоқ доирасида амалга оширилган ишларни сарҳисоб қилиш, шунингдек жиноий активларни қайтариш борасида идоралараро халқаро ҳамкорликни янада кенгайтириш ҳисобланади.
Умумий йиллик йиғилишда 10 га яқин давлатдан 30 дан ортиқ вакил, хусусан, Бельгия, Британия, Озарбайжон, Нидерландия, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон, Эрон давлатларининг прокуратура, ички ишлар, ташқи ишлар, адлия, молиявий разведка, коррупцияга қарши курашиш ва тергов идораларининг масъул ходимлари, шунингдек CARIN (Европол) ва GlobE тармоқлари котибиятлари вакиллари ҳамда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Жаҳон банки (StAR) экспертлари иштирок этишди.
Тадбирда ARIN-WCA тармоғига аъзо давлатларнинг жиноий активларни қайтариш соҳасида амалга оширган ишлари, тармоқни самарали бошқариш ва унинг доирасида ҳамкорликни кенгайтириш масалалари, амалиётдаги мавжуд муаммоларнинг муҳокамаси бўлиб ўтди. Йиғилиш иштирокчилари томонидан шунингдек активларни қайтариш соҳасидаги ижобий тажриба ва амалиётлари юзасидан тақдимотлари амалга оширилди.
Бундан ташқари йиғилиш доирасида ARIN-WCA тармоғига аъзо давлатлар вакиллари учун “Жиноий активларни қайтариш – тергов ҳаракатлари ҳамда активларни қайтариш офислар фаолияти” мавзусида семинар-тренинг ташкил қилиниб, унда CARIN тармоғи (Европол), БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Бельгия, Британия, Нидерландия экспертлари активларни қайтариш офислари томонидан активларни қайтариш самарали механизмлари ва воситалари тўғрисида тақдимотларини қилишиб, мазкур соҳада ўз тажриба ва амалиётлари билан ўртоқлашишди.
Тадбирлар ишчан ва информатив тарзда ўтказилиб, иштирокчилар активларни қайтариш соҳасида фаол ҳамкорлик қилишга ҳамда ARIN-WCA тармоғини келгусида янада ривожлантиришга тайёр эканликларини билдиришди.

Состоялось Ежегодное общее заседание Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN–WCA)
В шатб-квартире Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) в Вене (Австрия) под председательством Ирана состоялось Ежегодное общее заседание государств-участников неформальной Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA).
Заседание организовано Правоохранительной академией Республики Узбекистан, выполняющей функцию Секретариата сети ARIN-WCA совместно с УНПООН.
Основная цель мероприятия – подведение итогов работы, проделанной в данной сфере в 2023 году, а также дальнейшее расширение межведомственного международного сотрудничества по возврату преступных активов.
В мероприятии участвовали более 30 делегатов из 10 стран, включая сотрудников прокуратуры, внутренних дел, иностранных дел, юстиции, финансовой разведки, антикоррупционных и следственных органов Азербайджана, Бельгии, Британии, Ирана, Нидерландов, Пакистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, представителей Секретариатов сетей CARIN (Европол) и GlobE, а также экспертов УНП ООН, ОБСЕ и Всемирного банка (StAR).
На заседании обсуждалась работа, проделанная странами-участницами ARIN-WCA в области возвращения преступных активов, вопросы эффективного управления сетью и расширения сотрудничества в ее рамках, имеющиеся на практике проблемы. Участниками презентован передовой опыт и успешные практики по возврату активов.
Также в рамках общего заседания организован семинар-тренинг для представителей стран-участниц сети ARIN-WCA на тему: «Возвращение преступных активов – расследование и деятельность офисов по возврату активов», в котором эксперты из сети CARIN (Европол), УНП ООН, Бельгии, Британии, Нидерландов презентовали эффективные механизмы и правовые инструменты возврата активов из зарубежных стран офисами по возврату активов, а также поделились со своим опытом и передовой практикой в данной сфере.
В целом, мероприятия прошли в рабочей и информативной обстановке, по итогам которых участники выразили готовность к дальнейшему активному сотрудничеству в сфере возврата активов и развитию ARIN-WCA.