Ҳуқуқбузарликлар профилактикасини услубий таъминлаш борасидаги ишлар
Академиянинг Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти муаммоларини илмий-амалий тадқиқ қилиш маркази ходимлари томонидан Фарғона вилоятида криминоген вазият аҳволи ва ҳуқуқбузарликлар профилактикаси самарадорлигини ўрганиш доирасида Фарғона вилояти прокуратурасида вилоят Ички ишлар бошқармасининг масъул ходимлари билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда ҳудудда жиноятчиликка қарши курашиш соҳасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида мавжуд муаммолар ҳамда ички ишлар органлари ходимларининг малакасини ошириш масалалари муҳокама қилиниб, масъул шахслар ахборотлари тингланди.
Учрашув натижасига кўра, вилоятда ўтказиладиган ўрганиш тадбирлари доирасида амалга ошириладиган ишлар, хусусан, эътибор қаратилиши лозим бўлган “қизил маҳаллалар” ва “жиноят ўчоқлари” белгиланди.

На пути методического обеспечения профилактики правонарушений
Сотрудниками Центра научно-прикладных исследований проблем правоохранительной деятельности Правоохранительной Академии в рамках деятельности по изучению криминогенной обстановки и профилактики правонарушений в регионах в здании прокуратуры Ферганской области организована встреча с ответственными лицами управления внутренних дел Ферганской области.
В ходе встречи выслушаны доклады ответственных лиц областного управления внутренних дел о мерах, проводимых по борьбе с преступностью, рассмотрены проблемы имеющие место в деятельности по профилактике правонарушений, а также вопросы повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел.
По итогам встречи определены дальнейшие меры по изучению криминогенной обстановки, приоритетные шаги, в том числе по определению т.н. очагов преступлений и адресной деятельностью рабочей группы по профилактике правонарушений.