Давлат хизматида коррупциянинг олдини олиш борасида Руминия тажрибаси ўрганилди
Бош прокуратура ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакилларидан иборат делегациянинг Руминияга ташрифи доирасида Ҳалоллик бўйича миллий агентлик вакиллари билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда Агентликка юклатилган вазифалар, хусусан давлат хизматчиларининг даромадлари ҳақидаги декларацияларнинг ҳаққонийлигини таъминлаш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш борасида амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот олинди.
Шу билан бирга, Агентлик ходимлари томонидан давлат харидларини амалга оширишда манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш имкониятини берувчи ҳамда даромадлар декларацияларини қабул қилиш, таҳлил қилиш ва сақлаш жараёнларини рақамлаштириш мақсадида ишлаб чиқилган дастурий таъминотлар ҳақида атрофлича маълумот берилди.

The experience of Romania in the prevention of corruption in the public service was studied
A meeting with representatives of the National Agency for Integrity was held as part of the visit to Romania by a delegation consisting of representatives of the General Prosecutor's Office and the Law Enforcement Academy.
At the meeting, information was received on the tasks assigned to the Agency, in particular, on ensuring the truthfulness of declarations about the income of civil servants, on the prevention of conflicts of interests.
At the same time, detailed information was given about the software developed by the Agency employees for the purpose of digitizing the processes of receiving, analyzing and storing income declarations, which provides an opportunity to prevent conflicts of interest in the implementation of public procurement.