Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида 2018 йилнинг 29 октябридан Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси органлари тезкор ходимлари иштирокида “Мажбурий ижро бюроси тезкор бўлинмалари томонидан истеъмолчиларнинг тўлов интизомига риоя этишлари устидан назорат фаолиятининг самарадорлигини ошириш” мавзусидаги малака ошириш курси бошланди.
Дастурга асосан, мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар жараёнида қонун устуворлигини таъминлаш ва қонунийликни мустаҳкамлашда прокуратура органлари олдига қўйилаётган вазифаларнинг мазмун-моҳияти, Бюро томонидан электр энергиясини талон-торож қилиш механизмларини аниқлаш, бу турдаги ҳуқуқбузарликларни фош этиш ҳамда жиноятчиликка қарши курашишда Ўзбекистон Республикасининг “Тезкор-қидирув фаолияти тўғрисида”ги Қонун талабларини ҳуқуқни қўллаш амалиётига тўғри татбиқ этиш масалалари бўйича маъруза ва амалий машғулотлар ўтказилиши назарда тутилган.
Малака ошириш курси давомида тингловчилар ўзларининг амалий фаолиятларида келиб чиқаётган муаммоли вазиятларни таҳлил қилиб, Академия профессор-ўқитувчилари томонидан тегишли касбий ҳуқуқий тушунтиришлар олишади.

Начались учебные занятия с участием оперативных сотрудников органов Бюро принудительного исполнения
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан с 29 октября 2018 года начались учебные занятия в рамках курса повышения квалификации: «Повышение эффективности надзорной деятельности за соблюдением платёжной дисциплины потребителей оперативными подразделениями Бюро принудительного исполнения» с участием оперативных сотрудников органов Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.
В соответствии с программой, предусмотрено проведение лекционных и практических занятий, посвященных вопросам выявления Бюро механизмов хищения электрической энергии, правильного применения требований Закона «Об оперативно-розыскной деятельности» в правоприменительной практике, а также сути и значения задач по обеспечению верховенства закона и укреплению законности, возлагаемых на органы прокуратуры в условиях масштабных реформ.
В ходе курса повышения квалификации слушатели на основе анализа проблемных ситуаций, возникающих в их практической деятельности, получат соответствующие профессиональные правовые разъяснения профессоров и преподавателей Академии.
В целом, данный курс повышения квалификации с участием оперативных сотрудников Бюро принудительного исполнения проводится эффективно и конструктивно, в форме активного диалога профессорско-преподавательского состава и слушателей.