Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини психологик таъминлашни самарали ташкил этиш чоралари
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини психологик таъминлаш, прокуратура органлари ходимлари ва Академия тингловчиларини ахлоқий-руҳий қўллаб-қувватлаш мақсадида психодиагностика, психопрофилактика ва психокоррекция йўналишларида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Академиянинг касбий психология ва бошқарув фаолияти кафедраси моддий-техник ва методологик базаси изчил такомиллаштириб борилмоқда. Хусусан, Академия фаолиятига замонавий психофизиологик ускуналар – Америка қўшма штатлари ва Россия Федерациясида ишлаб чиқилган энг илғор полиграфлар жорий этилди.
Академияда шунингдек психофизиологик лаборатория шароитида полиграф ускуналарини қўллаш юзасидан махсус таълим дастури ҳам жорий этилмоқда. Илғор хорижий амалиёт мазкур технологияларнинг жиноятларни тергов қилиш сифати ва самарасини оширишда ижобий таъсир кўрсатишидан далолат беради.
Ушбу чоралар жиноятчиликка қарши курашиш ва жамиятда хавфсизликни таъминлаш фаолияти самарасини оширишга хизмат қилади. Кадрлар тайёрлаш жараёнида замонавий самарали технологияларни қўллаш бўлажак терговчиларнинг билим ва кўникмаларини шакллантириш, амалиётчи ходимлар малакасини ошириш, шунингдек мамлакатимизда жиноятчилик даражасини пасайтиришга йўналтирилган қарорларни амалга оширишга хизмат қилади.

Меры по эффективной организации психологического обеспечения правоохранительной деятельности
Правоохранительной академией ведется системная работа по психологическому обеспечению правоохранительной деятельности, морально-психологической поддержке сотрудников прокуратуры и слушателей Академии по направлениям психодиагностики, психопрофилактики и психокоррекции.
Последовательно совершенствуется материально-техническая и методологическая база кафедры профессиональной психологии и управленческой деятельности. В частности, Академией введены в эксплуатацию современное психофизиологическое оборудование – полиграфы, произведенные в Соединенных Штатах Америки и Российской Федерации.
Также Академией внедряется специальная учебная программа по применению возможностей системы полиграфа в психофизиологической лаборатории и в следственной деятельности. Передовая зарубежная практика показала эффективность данных технологий в повышении качества расследования преступлений.
Данные меры послужат повышению эффективности предотвращения и борьбы с преступлениями, а также обеспечения безопасности в обществе. Применение современных эффективных технологий способствует повышению уровня знаний и навыков будущих следователей, квалификации действующих сотрудников, а также эффективности реализации решений, направленных на снижение уровня преступности в нашей стране.