Манфаатлар тўқнашувини олдини олиш соҳасида масофавий малака ошириш курслари ўтказилмоқда
Ўзбекистон Республикасининг “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонуни ижросини самарали ташкил этиш мақсадида Академия томонидан давлат органлари ва ташкилотларининг ходимлари учун график асосида масофавий ўқув курслари олиб борилмоқда.
Жумладан, Академиянинг edu.proacademy.uz электрон ўқув платформаси орқали 120 дан ортиқ давлат органлари ва ташкилотларининг ходимлари “Манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини аниқлаш, уларни бартараф этиш ҳамда олдини олиш” мавзусидаги қисқа муддатли масофавий ўқув курсида малака ошириши режалаштирилган.
Ҳозирда Марказий банк ҳамда унинг ҳудудий бошқармаларининг 2000 нафардан ортиқ ходимлари учун ташкил этилган масофавий курс ўз якунига етди. Марказий банкнинг 97 фоиз ходимлари курсни муваффақиятли тамомлаб, уларга белгиланган намунадаги сертификатлар топширилди.

Проводятся дистанционные курсы повышения квалификации по вопросам предотвращения конфликта интересов
В целях эффективной организации реализации Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» Академией проводятся дистанционные учебные курсы для сотрудников государственных органов и организаций.
В частности, предусмотрено обучение через платформу электронного обучения Академии edu.proacademy.uz сотрудников более 120 государственных органов и организаций на краткосрочном дистанционном курсе по теме: «Выявление, устранение и предотвращение конфликтов интересов».
В настоящее время завершился дистанционный курс, организованный для более чем 2 000 сотрудников Центрального банка и его региональных управлений. По итогам курса 97 процентов сотрудников Центрального банка успешно прошли обучение и получили сертификаты установленного образца.