Коррупцияга қарши курашиш мавзусидаги минтақавий тренингда иштирок этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари жорий йилнинг 21-24 октябрь кунлари Халқаро валюта жамғармасининг Марказий Осиё, Мўғулистон ва Кавказ мамлакатлари салоҳиятини ривожлантириш минтақавий маркази томонидан Олмаота шаҳрида ташкил этилган “Макроиқтисодий масалаларга таъсир ўтказувчи коррупцияга қарши курашиш” мавзусидаги минтақавий тренингда иштирок этди.
Тўрт кунлик тренингда Ўзбекистон, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғиз Республикаси, Грузия, Арманистон, Озарбайжон ва Мўғулистон давлатларида коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олишга масъул бўлган коррупцияга қарши курашиш агентликлари, прокуратура органлари, Марказий банк ва шунга ўхшаш органлар ходимлари қатнашишди.
Тадбир Халқаро валюта жамғармаси, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси экспертлари томонидан олиб борилиб, унда иштирокичлар Халқаро валюта жамғармасининг бошқариш ва коррупцияга қарши курашишга оид ёндашувлари, коррупцияга қарши курашиш бўйича самарали тадбирларни режалаштириш, ҳуқуқий ва институционал ислоҳотларнинг коррупцияга қарши курашиш усулининг бир қисми сифатида, коррупцияга қарши ислоҳотлар учун майдон яратиш каби сессияларда мавзуга доир маълумотлар ва ахборотлар ўрганиб чиқилди.
Тадбир иштирокчиларга мамлакатнинг иқтисодий барқарорлигини яхшилашда коррупцияга қарши курашиш, бу борада амалга оширилиши мумкин бўлган ташкилий, ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар, Халқаро валюта жамғармасининг бу йўналишдаги вазифалари ва имкониятлари ҳақидаги фойдали маълумотларни тушуниш ва ўрганишга имкон берди.

Participation in Regional Training on Anti-Corruption Measures
Representatives from the Law Enforcement Academy participated in a regional training on “Combating Corruption Impacting Macroeconomic Issues,” organized by the Central Asia, Mongolia, and Caucasus Regional Capacity Development Center of the International Monetary Fund (IMF) in Almaty from October 21 to 24 of this year.
The four-day training was attended by personnel from anti-corruption agencies, prosecutor’s offices, central banks, and other similar bodies responsible for preventing and combating corruption in Uzbekistan, Kazakhstan, Tajikistan, the Kyrgyz Republic, Georgia, Armenia, Azerbaijan, and Mongolia.
Led by experts from the International Monetary Fund and the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), the event covered various sessions, including the IMF’s approaches to governance and anti-corruption, planning effective anti-corruption measures, legal and institutional reforms as methods for combating corruption, and creating a platform for anti-corruption reforms. Participants explored relevant information and insights on these topics.
The event provided participants with valuable insights into combating corruption to enhance a country’s economic stability, understanding possible organizational, legal, and institutional reforms in this area, and learning about the IMF’s roles and capabilities in supporting these efforts.