Коррупцияга қарши курашиш мавзусидаги минтақавий тренингда иштирок этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари жорий йилнинг 21-24 октябрь кунлари Халқаро валюта жамғармасининг Марказий Осиё, Мўғулистон ва Кавказ мамлакатлари салоҳиятини ривожлантириш минтақавий маркази томонидан Олмаота шаҳрида ташкил этилган “Макроиқтисодий масалаларга таъсир ўтказувчи коррупцияга қарши курашиш” мавзусидаги минтақавий тренингда иштирок этди.
Тўрт кунлик тренингда Ўзбекистон, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғиз Республикаси, Грузия, Арманистон, Озарбайжон ва Мўғулистон давлатларида коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олишга масъул бўлган коррупцияга қарши курашиш агентликлари, прокуратура органлари, Марказий банк ва шунга ўхшаш органлар ходимлари қатнашишди.
Тадбир Халқаро валюта жамғармаси, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси экспертлари томонидан олиб борилиб, унда иштирокичлар Халқаро валюта жамғармасининг бошқариш ва коррупцияга қарши курашишга оид ёндашувлари, коррупцияга қарши курашиш бўйича самарали тадбирларни режалаштириш, ҳуқуқий ва институционал ислоҳотларнинг коррупцияга қарши курашиш усулининг бир қисми сифатида, коррупцияга қарши ислоҳотлар учун майдон яратиш каби сессияларда мавзуга доир маълумотлар ва ахборотлар ўрганиб чиқилди.
Тадбир иштирокчиларга мамлакатнинг иқтисодий барқарорлигини яхшилашда коррупцияга қарши курашиш, бу борада амалга оширилиши мумкин бўлган ташкилий, ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар, Халқаро валюта жамғармасининг бу йўналишдаги вазифалари ва имкониятлари ҳақидаги фойдали маълумотларни тушуниш ва ўрганишга имкон берди.

Участие в региональном антикоррупционном тренинге
Представители Правоохранительной академии приняли участие в работе регионального тренинга на тему: «Противодействие коррупции, воздействующей на макроэкономические вопросы», организованного Региональным центром развития потенциала для стран Кавказа, Центральной Азии, и Монголии Международного валютного фонда (МВФ) 21-24 октября с.г. г. Алматы.
В тренинге участвовали сотрудники сферы противодействия коррупции, в частности, антикоррупционных ведомств, органов прокуратуры, Центральных банков Узбекистана, Таджикистана, Киргизской Республики, Грузии, Армении, Азербайджана и Монголии.
Мероприятие проводилось экспертами Международного валютного фонда и Управления ООН по наркотикам и преступности.
Участники проинформированы касательно подходов МВФ к управлению и борьбе с коррупцией, планирования эффективных мер реагирования в сфере противодействия коррупции, правовых и институциональных реформ как часть методов борьбы с коррупцией, а также вопросов создания пространства для реформирования сферы.
Мероприятие способствовало повышению осведомленности участников по основным вопросам противодействия коррупции в целях улучшения экономической устойчивости страны, осуществимых организационных, правовых и институциональных реформ, задачах и возможностях МВФ в этих направлениях.