Ҳиндистон Миллий криминалистика университети билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида англашув меморандуми имзоланди
Жорий йилнинг 28 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва Ҳиндистон Миллий криминалистика университети ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисида англашув меморандуми имзоланди. Ушбу ҳужжат икки томонлама муносабатларни ривожлантиришда муҳим қадам бўлиб, узоқ муддатли ҳамкорлик учун асос яратади.
Миллий криминалистика университети киберҳуқуқ, криминология, жиноий одил судлов, криминалистика (шу жумладан рақамли криминалистика), сунъий интеллект ва киберхавфсизликка ихтисослашган олий таълим муассасаси ҳисобланади. Университет 10 дан ортиқ филиалларга эга бўлиб, 80 дан ортиқ таълим дастурларини таклиф қилади. Талабалар сони 5000 нафардан ошади ва 90 дан ортиқ хорижий ҳамкорлар билан битим ва меморандумлар имзоланган.
Имзоланган меморандум икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ҳамкорликнинг янги шаклларини ривожлантиришга қаратилган. Меморандум таълим ва юриспруденциянинг долзарб масалалари бўйича ахборот ва тажриба алмашиш, қўшма илмий тадқиқотларни амалга ошириш, академик алмашинув ва қўшма ташрифларни ташкил этиш, тренинг, семинар ва конференциялар ўтказиш ҳамда экспертлар ўртасида касбий алоқаларни ривожлантиришни назарда тутади. Шунингдек, ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш ҳам меморандум доирасидаги муҳим йўналишлардан бири сифатида белгиланган.
Учрашув якунида томонлар ҳамкорлик келишувини самарали амалга ошириш масалаларини муҳокама қилдилар. Тарафлар қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратиб, келгуси ҳамкорликнинг устувор йўналишлари ва энг муҳим соҳаларини белгилаб олдилар. Эришилган келишувлар томонлар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга ҳамда уларни янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Подписание меморандума о взаимопонимании и сотрудничестве с Национальным университетом криминалистики Индии
28 октября текущего года между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Национальным университетом криминалистики Индии подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве. Данный документ знаменует важный шаг в развитии двусторонних отношений и закладывает основу для долгосрочного партнерства.
Национальный университет криминалистики Индии является ведущим учебным заведением в области криминалистики и права. Он специализируется на таких ключевых направлениях, как киберправо, криминология, уголовное правосудие, криминалистика (включая цифровую криминалистику), искусственный интеллект и кибербезопасность. Университет управляет более чем 10 филиалами по всей Индии, предлагает свыше 80 образовательных программ и обучает более 5000 студентов. Кроме того, университет активно взаимодействует с международными партнерами, на основе более 90 меморандумов о сотрудничестве с зарубежными организациями.
Подписанный меморандум направлен на укрепление двустороннего сотрудничества и развитие новых форм взаимодействия. В рамках соглашения предусматривается обмен информацией и опытом по актуальным вопросам образования и юриспруденции, а также проведение совместных научных исследований. Важной частью партнерства станет реализация академического обмена и организация совместных визитов преподавателей и исследователей. Кроме того, меморандум предполагает проведение тренингов, семинаров и конференций, а также развитие профессиональных связей между экспертами обеих сторон. Одним из ключевых направлений меморандума является поддержка взаимовыгодных проектов, что способствует расширению сфер сотрудничества.
В завершение встречи стороны обсудили пути эффективной реализации положений меморандума. Важное внимание уделено разработке совместных проектов, которые наилучшим образом отражают интересы сторон. Также определены ключевые направления дальнейшего взаимодействия и приоритетные области сотрудничества, которые будут способствовать укреплению партнерских отношений и достижению общих целей.