Бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курси ўтказилмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура органларига биринчи маротаба хизматга қабул қилинган ходимларни бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курси ўқув машғулотлари ўтказилмоқда.
Касбий қайта тайёрлаш курси прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилиш асосларини ўқитишга йўналтирилган бўлиб, масофавий (электрон) ва Академияда анъанавий таълимдан иборат аралаш таълим шаклида ташкил этилган.
Касбий қайта тайёрлаш курси дастурида прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилишнинг долзарб масалаларига оид касбий кўникмалар билан бир қаторда умумий кўникмаларни шакллантириш ва ривожлантиришга асосий эътибор қаратилган.
Курс тингловчилари қонунлар ижроси устидан прокурор назорати, жиноят ҳуқуқи ва процессининг долзарб муаммолари, суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш, прокуратура органларида ишларни ташкиллаштириш, мурожаатлар билан ишлаш ва иш юритиш, инсон ҳуқуқларига оид халқаро стандартлар, касб этикаси, нутқ маданияти, ходимнинг психологик компетентлиги ва бошқа модуллар доирасида мавзуларни ўзлаштирадилар.
Касбий қайта тайёрлаш курсининг якуний қисми бевосита Академияда анъанавий шаклда олиб борилади, унда ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим жараёнида олинган билим ва кўникмалар мустаҳкамланади, тингловчилар якуний синовдан ўтадилар ва касбий қайта тайёрлаш дипломига эга бўладилар.

Professional Retraining Course in the Form of Initial Specialization is Being Conducted
Training sessions for a professional retraining course in the form of initial specialization are being held at the Law Enforcement Academy for employees newly hired into the prosecution service.
The professional retraining course is aimed at teaching the fundamentals of prosecutorial-investigative work and the organization of record-keeping within prosecution bodies. It is organized in a blended learning format, consisting of both remote (electronic) learning and traditional in-person education at the Academy.
The course program focuses on developing both professional skills related to prosecutorial-investigative work and the organization of activities within prosecution bodies, as well as general skills. Special attention is given to the pressing issues of prosecutorial-investigative work and the development of organizational skills.
Course participants study topics such as prosecutorial supervision over law enforcement, pressing issues in criminal law and procedure, ensuring prosecutorial authority in judicial proceedings, organization of work within prosecution bodies, handling appeals and record-keeping, international human rights standards, professional ethics, speech culture, psychological competence of employees, and other related modules.
The final part of the professional retraining course is conducted in-person at the Academy. During this stage, knowledge and skills acquired remotely are reinforced, and participants take a final examination, after which they receive a diploma in professional retraining.