Юнусобод тумани ва Янгийўл шаҳрида “Хавфсиз ҳудуд” лойиҳаси муваффақиятли якунланди
Академия томонидан лойиҳа бошқаруви асосида долзарб йўналишларда турли соҳа экспертларини жалб қилган ҳолда лойиҳалар амалга ошириб келинмоқда.
Жорий йилнинг август-октябрь ойларида Юнусобод тумани ва Янгийўл шаҳрида Япония халқаро ҳамкорлик ташкилоти кўмагида “Хавфсиз ҳудуд” пилот лойиҳаси амалга оширилди. Лойиҳанинг асосий мақсади йўл-транспорт ҳодисалари ва транспорт воситалари томонидан қоидабузарликлар тўғрисидаги маълумотларни аниқлаш, бу жараёнга ҳамда йўлларда хавфсизликни таъминлашга фуқароларни фаол жалб қилишдан иборат.
Лойиҳа доирасида Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимлари иштирокида ушбу туманлардаги йўл-транспорт вазиятининг таққосий таҳлили ўтказилди, бу эса асосий муаммоли ҳудудларни аниқлаб, йўл ҳаракати хавфсизлигини ошириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқишга имкон берди.
Лойиҳанинг якуний босқичида ташаббусни амалга оширишга катта ҳисса қўшган энг фаол иштирокчиларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Тақдирланганлар қаторида қоидабузарлик ҳолатларини аниқлаш ва йўл вазиятини яхшилаш учун ечимлар таклиф этишда фаол қатнашган фуқаролар бор.
“Хавфсиз ҳудуд” лойиҳаси жамоат хавфсизлигини таъминлашда фуқаролар ва давлат органлари ўртасидаги ҳамкорлик самарадорлигини намойиш этди ҳамда йўл-транспорт ҳодисалари сонини камайтириш йўлида биргаликдаги саъй-ҳаракатларнинг аҳамиятини кўрсатди.

Успешная реализация проекта «Безопасный регион» в Юнусабадском районе и городе Янгиюль
В деятельности Академии активно внедряется система проектного управления, с участием ведущих экспертов различных сфер реализуются проекты по актуальным направлениям.
С августа по октябрь текущего года Академией при содействии Японского агентства международного сотрудничества в Юнусабадском районе и городе Янгиюль с участием японских экспертов реализован пилотный проект «Безопасный регион». Основной целью проекта явилось выявление информации о дорожно-транспортных происшествиях и нарушениях ПДД транспортными средствами, а также привлечение граждан к активному участию в данном процессе, и как следствие, в обеспечении безопасности на дорогах.
В ходе проекта с участием сотрудников Службы безопасности дородного движения проведен сравнительный анализ дорожно-транспортной ситуации в данных районах, что позволило выделить ключевые проблемные зоны и разработать меры для повышения безопасности дорожного движения.
На заключительном этапе проекта состоялась церемония награждения самых активных участников, внесших значительный вклад в реализацию инициативы. Награды, в том числе, получили граждане, проявившие особую заинтересованность и участие в выявлении случаев нарушений и выработке предложений возможных решений для улучшения дорожной ситуации.
Проект «Безопасный регион» продемонстрировал эффективность взаимодействия между гражданами и государственными органами в обеспечении общественной безопасности и показал важность совместных усилий в борьбе за снижение уровня дорожно-транспортных происшествий.