Бош прокуратура Академиясида Ўзбекистон Республикаси жиноят қонунчилигини такомиллаштириш бўйича ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
2018 йил 26 октябрь куни Бош прокуратура Академиясида халқаро экспертлар иштирокида жиноят қонунчилигини такомиллаштириш бўйича ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда ишчи гуруҳнинг доимий аъзолари, жумладан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Олий суд, прокуратура ва ички ишлар органлари, ТДЮУ вакиллари, шунингдек, халқаро эксперт Горан Клименчич (Словения) иштирок этди. Эксперт қонунчиликни энг самарали халқаро тажрибага асосланган ҳолда такомиллаштириш масаласида ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдириб, мазкур соҳада амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини кучайтириш борасида ўз маслаҳатларини берди.
Муҳокама доирасида ишчи гуруҳ ҳаволаки нормалар, судланганлик ҳолати, унинг ҳуқуқий оқибатлари, маъмурий преюдиция, муқобил жазо турлари ва уларни тайинлаш тартиби, жазони алмаштириш механизми, жиноятлар таснифи, қилмишларни криминализация ва декриминализация қилиш масалалари юзасидан мунозаралар бўлиб ўтди.
Шунингдек, Г.Клименчич қонунчиликка инсонпарварлик, қонун олдида барчанинг тенглиги каби тамойилларни таъминлашга, рецидив жиноятларни камайтиришга, шунингдек, жамоат тартибини кучайтиришга қаратилган пробация институтини киритишнинг аҳамиятига алоҳида тўхталиб ўтди.

В Академии Генеральной прокуратуры проведено очередное заседание рабочей группы по совершенствованию уголовного законодательства Республики Узбекистан
26 октября 2018 года в Академии Генеральной прокуратуры с участием международных экспертов проведено очередное заседание рабочей группы по совершенствованию уголовного законодательства Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие постоянные члены рабочей группы, в частности представители Олий Мажлиса, Верховного суда, МВД, ТГЮУ, а также международный эксперт Горан Клименчич (Словения). Выразив готовность в оказании помощи по совершенствованию законодательства на основе наилучшей международной практики, эксперт дал некоторые рекомендации для усиления эффективности реформ в указанной сфере.
В рамках дискуссии были обсуждены вопросы отсылочных норм, судимости и её правовых последствиях, административной преюдиции, видов и процедур назначения альтернативных наказаний, механизмов замены наказаний, классификации преступлений, криминализации и декриминализации деяний.
Г.Клименчич также отметил важность внедрения института пробации, целью которой является обеспечение принципа гуманности, равенства перед законом, снижение рецидивной преступности, сокращение расходов на уголовное преследование и содержание под стражей, укрепление общественного порядка.