Академия прокуратура органлари ходимлари ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилиш йўлида
Академия томонидан прокуратура органлари, Академия ходимлари, шунингдек талаба ва тингловчилар ўртасида китобхонлик маданиятини кенг тарғиб қилишга қаратилган ишлар тизимли равишда амалга оширилмоқда.
Турли танловлар, китоб ярмаркалари, замонавий муаллифлар билан ижодий учрашувлар ва бошқа тадбирлар мунтазам ўтказиб келинади.
Мазкур фаолият доирасида прокуратура органлари электрон ҳужжат айланиши тизимида электрон кутубхона ташкил этилиб, республикамизнинг барча ҳудудлари, шу жумладан энг чекка ҳудудлари ходимлари учун электрон кутубхона дан фойдаланиш имконияти яратилди.
Мазкур кутубхонада миллий ва жаҳон адабиётининг юксак намуналари билан бир қаторда, юридик, илмий-тарихий ва бошқа адабиётлар рақамли тарзда киритилган. Бугунги кунда электрон кутубхонада икки мингдан ортиқ адабиёт жойлаштирилган бўлиб, кутубхона фонди мунтазам бойитиб борилмоқда.
Мазкур чора-тадбирлар ходимларнинг китобга бўлган қизиқишини ошириш, уларнинг адабиёт ҳамда профессионал ресурсларга бўлган муносабатини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Продвижение Академией культуры чтения среди сотрудников органов прокуратуры
Академией на системной основе ведется работа по популяризации культуры чтения среди сотрудников органов прокуратуры, Академии, а также слушателей и студентов.
Регулярно организуются различные конкурсы, книжные ярмарки, творческие встречи с современными авторами и ряд других мероприятий.
В рамках данной работы в системе электронного документооборота органов прокуратуры создана электронная библиотека, что позволило обеспечить доступ к библиотечному фонду сотрудников всех регионов страны, включая самые отдаленные регионы.
Электронная библиотека включает в себя как выдающиеся произведения национальной и мировой литературы, так и юридическую, научно-историческую и другую специальную литературу. На постоянной основе пополняется фонд электронной библиотеки, насчитывающий сегодня более двух тысяч наименований литературы.
Данные меры способствовали значительному росту интереса сотрудников к чтению книг и их вовлеченности в изучение профессиональных ресурсов.