Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича тренинг
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси “Минтақавий мулоқот” ХННТ билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикасининг молиявий ва номолиявий ташкилотлари учун жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича тренинг ташкил этди.
Уч кунлик тадбир АҚШ Давлат департаментининг Терроризмга қарши кураш бюроси томонидан молиялаштирилаётган жиноий даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича мураббийлик ва тренинг лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
АҚШлик халқаро экспертлар томонидан ўтказилган тадбирда тижорат банклари, тўлов ташкилотлари, нобанк ташкилотлари, биржа аъзолари, қимматли қоғозлар бозорининг профессионал иштирокчилари, лизинг хизматлари кўрсатувчи ташкилотлар, почта алоқаси операторлари, суғурта бозори иштирокчилари, риелторлик ташкилотлари, нотариуслар, қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар билан операцияларни амалга оширувчи шахслар иштирок этдилар.
Семинарда асосий эътибор мижозларни лозим даражада текшириш, юқори хавфли мижозларга нисбатан кўрилаётган чора-тадбирлар, шубҳали транзакция ҳисоботини аниқлаш ва шакллантириш, мақсадли молиявий санкцияларни қўллашга қаратилган.
Тадбир давомида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни қонунийлаштириш ва терроризмни молиялаштириш тенденциялари ва усуллари ҳам муҳокама қилинди.
Шунингдек, иштирокчилар ўз амалиётлари асосида тажриба алмашиш, муаммоларни муҳокама қилиш ва уларни биргаликда ҳал қилиш йўлларини ишлаб чиқиш имконига эга бўлдилар. Тадбир молиявий жиноятларнинг олдини олишда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва хусусий сектор вакилларининг ўзаро ҳамкорлигини кучайтиришга хизмат қилади.

Training on Combating the Legalization of Criminal Proceeds
The Law Enforcement Academy, in cooperation with the Regional Dialogue NGO, organized a training session on combating the legalization of criminal proceeds for financial and non-financial institutions of the Republic of Uzbekistan.
The three-day event was held within the framework of a project funded by the U.S. Department of State’s Bureau of Counterterrorism, focusing on training and mentoring in the fight against money laundering and terrorism financing.
The training, conducted by international experts from the United States, included participants from commercial banks, payment organizations, non-bank institutions, stock exchange members, professional participants of the securities market, leasing service providers, postal operators, insurance market participants, real estate agencies, notaries, and individuals involved in operations with precious metals and gemstones.
The seminar focused on essential areas such as conducting due diligence on clients, measures taken for high-risk clients, identifying and forming suspicious transaction reports, and the application of targeted financial sanctions.
During the event, trends and methods related to the legalization of criminal proceeds and terrorism financing were also discussed.
Additionally, participants had the opportunity to exchange experiences based on their practices, discuss issues, and develop collaborative solutions. The event aimed to enhance cooperation between law enforcement agencies and private sector representatives in preventing financial crimes.