Академия талабаларидан иборат жамоа навбатдаги плоггинг экологик марафонида фаол иштирок этди. Шунингдек, марафонда Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи корхона ва ташкилотлар вакиллари, экофаоллар ҳамда маҳаллий аҳоли иштирок этдилар.
Тадбир Тошкентнинг Миробод ва Яккасарой туманлари ҳудудида жойлашган махсус танланган трасса бўйлаб ташкил этилди. Марафоннинг ўзига хос жиҳати шундаки, қатнашчилар нафақат югуриш машқлари билан шуғулландилар, балки атроф-муҳитни муҳофаза қилиш мақсадида йўналиш бўйлаб чиқиндиларни йиғиб, шаҳар кўчаларини тозаладилар.
Плоггинг экологик марафони икки муҳим мақсадни амалга оширди: иштирокчилар соғлиғини мустаҳкамлаш, шунингдек она табиат яхшиланишига ҳисса қўшиш.
Шунингдек, тадбир иштирокчилари орасида экологик саводхонликни оширишга қаратилган тушунтириш ишлари олиб борилди. Уларнинг экоҳаёт тарзи ва чиқиндиларни қайта ишлашга оид хабардорлиги янада оширилди.
Марафон натижасида Миробод ва Яккасарой туманлари ҳудудидан бир неча ўн қоп чиқинди йиғилди ва қайта ишлаш марказларига юборилди. Барча иштирокчиларга рамзий совғалар тақдим этилди.
Плоггинг марафонлари фуқаролар ўртасида экологик ташаббус ва ҳаракатларни бирлаштириш ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга, шунингдек шаҳар экологик ҳолатини яхшилашга катта ҳисса қўшади.

Студенты Академии приняли участие в экологическом плоггинг-марафоне
Команда студентов Академии приняла активное участие в очередном экологическом плоггинг-марафоне. В мероприятии также участвовали представители компаний и организаций, действующих в Ташкенте, экоактивисты и местные жители.
Экологический марафон организован на специально обозначенной трассе, расположенной на территории Мирободского и Яккасарайского районов Ташкента. Уникальность марафона заключалась в том, что участники не только занимались бегом, но также очищали улицы города от бытовых отходов.
Плоггинг-марафон достиг двух важных целей: способствовал укреплению здоровья участников, а также внес вклад в улучшение состояния окружающей среды.
Кроме того, в рамках экоакции среди участников мероприятия проведена разъяснительная работа, направленные на повышение экологической грамотности, осведомленности о важности экологического образа жизни и переработки отходов.
В результате марафона с территории Мирободского и Яккасарайского районов собрано несколько десятков мешков мусора, которые направлены в центры переработки. Всем участникам вручены символические подарки.
Плоггинг-марафоны играют важную роль в сплочении граждан по объединению их экологических инициатив и усилий, а также значительно способствуют улучшению экологической обстановки города.