“Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти соҳасидаги глобал чақириқлар ва таҳдидлар: замонавий стратeгиялар ва ечимлар” халқаро илмий-амалий конференцияси ўз ишини бошлади
2024 йил 21 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилганининг икки йиллиги муносабати билан “Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти соҳасидаги глобал чақириқлар ва таҳдидлар: замонавий стратeгиялар ва ечимлар” мавзусида халқаро конференция бошланди.
Конференциянинг мақсади таълим жараёнида инновацион ёндашувларни муҳокама ва таҳлил қилиш учун ягона платформа яратиш, замонавий чақириқларни инобатга олган ҳолда ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва тергов фаолияти соҳасида кадрлар тайёрлаш борасида тажриба алмашиш, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва тергов фаолиятига оид қонунчилик базасини такомиллаштиришга оид тавсиялар ва амалий илмий ёндашувларни ишлаб чиқишдан иборат.
Анжуман ялпи ва тематик параллел сессиялар шаклида ташкил этилган бўлиб, тадбирнинг биринчи куни коррупция, жиноий маблағларни қонунийлаштириш, терроризмни молиялаштиришга қарши курашишда янги чақириқ ва тенденциялар, тергов фаолиятида рақамли криминалистиканинг аҳамияти, ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида фан ва таълим, сунъий интеллектни қўллаш, одам савдоси билан боғлиқ жиноятларни тергов қилиш устидан прокурор назорати самарадорлигини ошириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Конференция ишида фан ва таълим соҳасидаги 150 дан ортиқ хорижий ва миллий экспертлар, етакчи олимлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасининг тажрибали ходимлари, тадқиқотчилар иштирок этдилар.
Халқаро конференцияни кириш сўзи билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари С.Б.Ортиқова, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик А.Х.Саидов, Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси ўринбосари О.Х.Исмаилов, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори С.Махл, Элчи, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори раҳбари А.Карттунен, АҚШнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ж.Хеник, "Минтақавий мулоқот" ХННТ ижрочи директори К.Герцҳак, БМТ ГЖБ Афғонистон, Марказий Осиё, Эрон ва Покистон бўйича минтақавий вакили в.в.б., халқаро дастур координатори Ю.Қурбонов очиб бердилар ва  ҳуқуқ-тартибот идоралари фаолиятини самарали ташкил этишда фан ва таълимнинг аҳамияти, соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар, шунингдек, трасмиллий уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва бошқа муҳим йўналишларда ҳамкорликдаги лойиҳаларни алоҳида таъкидлаб ўтдилар.
Конференция ялпи мажлисида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко, Беларусь Республикаси Тергов қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари О.С.Шандарович, Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академияси ректори М.Сексембаев, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси бошлиғи Р.А.Хатамов, Туркия Адлия академияси президенти Муҳитдин Ўздемир, Тошкент давлат юридик университети ректори в.б. И.Р.Рустамбеков, Тожикистон Республикаси Ҳуқуқ-тартибот, қонунийлик, жиноятчиликни ўрганиш ва прокуратура органлари ходимлари малакасини ошириш институти директори Ш.Қурбонзода, Озарбайжон Республикаси Бош прокуратураси илмий-таълим марказининг Стратегик режалаштириш ва хавфларни аниқлаш бошқармаси бошлиғи А.Ожагвердиев кун тартиби юзасидан маърузалари тингланди.
Халқаро конференция доирасида "Ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида фан ва таълим, сунъий интеллектни қўллашнинг долзарб масалалари", "Тергов фаолиятини ташкил этишга янгича ёндашувлар: рақамли криминалистиканинг роли", "Коррупцияга қарши курашиш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш: замонавий муаммолар ва тенденциялар", шунингдек “Одам савдоси билан боғлиқ жиноятларни тергов қилиш устидан прокурор назорати самарадорлигини ошириш масалалари” мавзуларида параллел сессиялар бўлиб ўтди.
Ўтказилган сессиялар натижаларига кўра, конференциянинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги илмий ва таълим салоҳиятини ошириш, масъул органлар фаолиятида инсон ҳуқуқларини таъминлаш, коррупцияга қарши стандартларни имплементация этиш, терроризмни молиялаштириш ва жиноий активларни тиклаш, идоралараро ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган амалий тавсиялари қабул қилинди.

International Scientific and Practical Conference dedicated to the second anniversary of the establishment of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan
On November 21st, 2024, an international conference titled “Global Challenges and Threats in Law Enforcement: Modern Strategies and Solutions” commenced in Tashkent, dedicated to the second anniversary of the establishment of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
The purpose of the conference is to create a unified platform for discussing and analyzing innovative approaches in the educational process, exchanging experiences in training personnel for law enforcement and investigative activities while considering modern challenges, and developing recommendations and practical scientific approaches to improve the legal framework for law enforcement and investigative activities.
The conference was organized in the form of plenary and thematic parallel sessions. On the first day, participants discussed various issues, including new challenges and trends in combating corruption, money laundering, and the financing of terrorism, the importance of digital forensics in investigative activities, science and education in law enforcement, the use of artificial intelligence and enhancing prosecutorial oversight in investigating crimes related to human trafficking.
Over 150 international and national experts, leading scholars, experienced professionals in law enforcement, and researchers participated in the conference.
The conference was opened with welcoming remarks by Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan S.B. Ortikova, Director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, academician A.Kh. Saidov, Deputy Chairman of the Supreme Court of Uzbekistan O.Kh. Ismailov, UN Resident Coordinator in Uzbekistan S. Mahl, Ambassador and Head of the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan A. Karttunen, U.S. Ambassador to Uzbekistan J. Henick, Executive Director of the NGO “Regional Dialogue” K. Gertzchak and Acting Regional Representative and International Program Coordinator for Afghanistan, Central Asia, Iran, and Pakistan from the UNODC, Yu. Kurbonov. They highlighted the importance of science and education in organizing effective law enforcement activities, ongoing reforms in the sector, and collaborative projects in combating transnational organized crime and corruption, ensuring human rights, and other critical areas.
During the plenary session, presentations were delivered by the First Deputy Head of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan E.V. Kolenko, First Deputy Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Belarus O.S. Shandarovich, Rector of the Academy of Law Enforcement Agencies under the General Prosecutor’s Office of Kazakhstan M. Sexembayev, Head of the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan R.A. Khatamov, President of the Turkish Justice Academy Muhittin Özdemir, Acting Rector of Tashkent State University of Law I.R. Rustambekov, Director of the Institute for Advanced Training of Law Enforcement, Legality, Crime Studies, and Prosecutorial Personnel of the Republic of Tajikistan Sh. Kurbonzoda, and Head of the Strategic Planning and Risk Identification Department of the Scientific-Educational Center of the General Prosecutor’s Office of Azerbaijan A. Ojagverdiyev.
Parallel sessions were held on topics such as “Current Issues in Science and Education in Law Enforcement, and the Use of Artificial Intelligence”, "New Approaches to Organizing Investigative Activities: The Role of Digital Forensics”, “Combating Corruption, Money Laundering, and Terrorist Financing: Modern Challenges and Trends”, and “Improving the Efficiency of Prosecutorial Oversight in Investigating Human Trafficking Crimes”.
Based on the results of the sessions, practical recommendations were adopted to enhance the scientific and educational potential of the law enforcement sector, ensure human rights in the activities of responsible agencies, implement anti-corruption standards, recover criminal assets, strengthen inter-agency and international cooperation, and address other pressing issues.