Кибержиноят ва кибертаҳдидларнинг олдини олиш мавзусида давра суҳбати ўтказилди
Ахборот технологиялари ёрдамида содир этиладиган жиноятларнинг олдини олиш, киберхавфсизлик борасида ёшларнинг хабардорлигини ошириш мақсадида Академияда “Кибержиноят ва замонавий кибертаҳдидлар” мавзусида давра суҳбати ташкил қилинди.
Тадбирда Академиянинг Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти, Ички ишлар вазирлиги Тезкор-қидирув департаменти киберхавфсизлик маркази ва Юнусобод тумани ИИБ масъул ходимлари иштирок этдилар.
Ахборот технологиялари ёрдамида виртуал майдонда ҳуқуқбузарлик ва жиноятга қўл урган шахслар орасида ёшлар кўпчиликни ташкил этиши, уларнинг аксарияти 16-23 ёш оралиғидаги ўсмир-ёшларни ташкил этиши ёшлар орасида киберхавфсизликни таъминлаш ва кибержиноятлар профилактикасини бугунги кун тартибига олиб чиққани соҳа эксперт мутахассислари томонидан таъкидланди.
Етакчи амалиётчи мутахассислар глобал тараққиёт шароитида киберхавфсизликни таъминлашнинг муҳим жиҳатлари, интернет тармоғи орқали содир этилаётган ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, шунингдек кибергигиена борасида тадбир иштирокчиларига атрофлича маълумотларни бериб ўтдилар.

Roundtable on Cybercrime and Cybersecurity Prevention
To prevent crimes committed using information technologies and to raise youth awareness of cybersecurity issues, the Academy organized a roundtable discussion on the topic: “Cybercrime and Modern Cyber Threats”.
The event was attended by representatives from the Academy's Digital Forensics Research Institute, the Cybersecurity Center of the Ministry of Internal Affairs' Department of Operative-Search Activities, and responsible officers from the Yunusabad District Internal Affairs bodies.
During the event, specialists noted that the majority of individuals committing crimes in the virtual space using information technologies are young people aged 16 to 23, highlighting the urgent need to address cybersecurity and prevent cybercrime among the youth.
Leading practitioners in the field informed the participants about critical aspects of ensuring cybersecurity in the context of global development, preventive measures for combating internet crimes, and shared recommendations on cyber hygiene.